REKLAMA
 
REKLAMA

W Łódzkiem będą wytwarzać prąd z odpadów komunalnych

W Łódzkiem będą wytwarzać prąd z odpadów komunalnych
fot. Varitex

W województwie łódzkim powstaje biogazownia wykorzystująca śmieci do wytwarzania energii elektrycznej. Będzie to pierwsza tego typu instalacja firmy Varitex.

Biogazownia o mocy 2 MW zlokalizowana jest w Piaskach Bankowych w województwie łódzkim. Varitex poinformował o rozpoczęciu budowy obiektu, którą poprzedziły badania prowadzone wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.

Instalacja ma zostać oddana do użytku jeszcze w tym roku. Jej koszt wynosi ponad 50 mln zł, w tym 19,5 mln to dotacja z RPO Województwa Łódzkiego.

REKLAMA

Innowacyjna metoda przetwarzania biomasy

Jak informuje inwestor, projekt badawczo-rozwojowy, który był prowadzony przed rozpoczęciem budowy, doprowadził do opracowania innowacyjnej metody przetwarzania biomasy. Pozwala ona zwiększyć ilość pozyskiwanego z biomasy metanu.

Biogazowania ma przetwarzać do 33 tys. ton odpadów rocznie. Wytworzony z nich metan po spaleniu wygeneruje około 16 GWh energii elektrycznej.

Projekt, który udało się wspólnie zrealizować, jest doskonałym przykładem tego, jak współpraca nauki i biznesu może mieć korzystny wpływ na środowisko – powiedział prof. dr hab. inż. Andrzej Białowiec z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

REKLAMA

Poferment dla rolników

Jak wyjaśnia Varitex, w procesie spalania biogazu oprócz energii powstaje też ciepło. Wykorzystuje się jest w procesie technologicznym np. do ogrzewania zbiorników fermentacyjnych. Firma chce w przyszłości zagospodarować nadwyżki tego ciepła np. do suszenia masy pofermentacyjnej.

Pozostałości po fermentacji stosowane są w rolnictwie jako nawóz bogaty w składniki odżywcze. Taki poferment będzie dostarczany do lokalnych rolników.

Nasza inwestycja wpisuje się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Przetworzone odpady pozwolą wygenerować energię i ciepło, zamiast zalegać na wysypisku, po czym w formie pofermentu wrócą na pola jako nawóz – mówi Michał Ulacha prezes firmy Varitex.

Jak dodaje, instalacja pozwoli nie tylko na redukcję odpadów komunalnych w regionie, ale też zmniejszenie emisji CO2 o 13 ton i SO2 o ponad 12 ton rocznie.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Czy są plany, aby więcej takich biogazowni powstało w Polsce?

Na pola trafi folia i wiele innych szkodliwych materiałów.
Część sie rozłoży i zjemy to

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA