REKLAMA
 
REKLAMA

Branża biometanu postuluje o wsparcie

Branża biometanu postuluje o wsparcie
Fot. RWE

Polska Organizacja Biometanu domaga się od ministra klimatu i środowiska aktualizacji krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu (KPEiK) oraz wdrożenia postulatów legislacyjnych dotyczących rozwoju produkcji biometanu w Polsce.

Najważniejszym celem Polskiej Organizacji Biometanu (POB), która zrzesza ekspertów branżowych oraz przedstawicieli wiodących grup paliwowych, energetycznych i ciepłowniczych działających na krajowym rynku, jest rozwój rynku biometanowego, który może przyspieszyć proces transformacji energetycznej i paliwowej oraz pomóc w uniezależnieniu kraju od importu paliw gazowych.

Członkowie POB szacują wartość swoich inwestycji w projekty związane z wytwarzaniem biometanu na co najmniej 17,5 mld zł do 2030 r. Dostrzegają także możliwość produkcji nawet 2 mld m3 tego gazu rocznie. O potencjale całego rynku biometanu w Polsce więcej w artykule: Polski rynek biometanu ma ogromny potencjał. Wciąż niewykorzystany.

REKLAMA

Konieczne wsparcie produkcji biometanu

Jak powiedział Michał Tarka, dyrektor generalny POB, do realizacji tych celów konieczne są istotne zmiany legislacyjne oraz zagwarantowanie branży czytelnej i długoterminowej państwowej strategii na rzecz rozwoju rynku biometanu w Polsce w takich dokumentach jak KPEiK i PEP2040.

– Inwestorzy potrzebują wsparcia ze strony nowego rządu, stabilności i jasnych reguł działania. O te wszystkie zmiany apelujemy i dzisiaj formalnie przekazujemy nasze postulaty, wypracowane w gronie członków POB, do minister klimatu i środowiska – mówi Michał Tarka.  – Wiele największych krajów unijnych już pokazuje, jak wiele korzyści dostarcza im dynamiczny rozwój rynku biometanu. Zaczynali oni jednak od strategii i dokumentów politycznych oraz kompleksowej legislacji. Polska jak najszybciej powinna do nich dołączyć.

REKLAMA

Konkretne postulaty branży

POB wskazał na następujące postulaty:

  1. Uwzględnienie celu produkcji biometanu na 2030 r. w KPEiK na poziomie 2 mld m3 oraz uwzględnienie konkretnych ilości biometanu jako paliwa transformacji energetycznej także dla innych działów gospodarki poza transportem.
  2. Objęcie instrumentem wsparcia opartym na stałej cenie zakupu biometanu także większych instalacji OZE (powyżej 1 MW) poprzez wprowadzenie okresu przejściowego poprzedzającego wdrożenie docelowego instrumentu wsparcia opartego na konkurencyjnym postępowaniu przetargowym (aukcji).
  3. Objęcie instrumentem wsparcia opartym na stałej cenie zakupu biometanu transportowanego również w postaci sprężonej albo skroplonej środkami transportu innymi niż sieci gazowe.
  4. Wprowadzenie rozwiązań umożliwiających lepszą integrację instalacji OZE wytwarzających biometan z sieciami gazowymi.
  5. Wprowadzenie ułatwień w procesie inwestycyjno-budowalnym instalacji OZE wytwarzających biometan.
  6. Umożliwienie wykorzystania biometanu w celu realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego przez podmioty do tego zobowiązane.

Dlaczego biometan?

Biometan w procesie oczyszczenia uzyskuje takie same właściwości chemiczne i energetyczne jak gaz ziemny, a jednocześnie jest zeroemisyjny i ekologiczny. Powstaje bowiem z odpadów wiejskich, miejskich i pochodzących z oczyszczalni ścieków, a wytwarzając paliwo i energię, nie zwiększa emisji CO2. W gospodarce może znaleźć zastosowanie jako paliwo do celów transportowych, ciepłowniczych oraz dekarbonizacji energochłonnych branży przemysłu. Można go wykorzystać również do produkcji energii elektrycznej.

Obecnie w Europie jest już ponad 1,3 tys. wytwórni biometanu, w Polsce nie ma ani jednej.

Polska Organizacja Biometanu działa od września 2022 r. W skład POB wchodzą obecnie: Veolia Energia Polska, PGNiG Bioevolution (grupa Orlen), Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM, Polska Grupa Biogazowa (grupa Total), Duon, Selena Green Investments, Unimot, Atrem, Związek Producentów Cukru (grupy: Krajowa Grupa Spożywcza, Nordzucker, Südzucker, Pfeifer&Langen), Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych (Łukasiewicz – INS) oraz Kancelaria Prawna Tarka Trupkiewicz i Wspólnicy.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA