Polski rynek biometanu ma ogromny potencjał. Wciąż niewykorzystany

Polski rynek biometanu ma ogromny potencjał. Wciąż niewykorzystany
fot. YouTube/Fabryki w Polsce

Potencjał wytwarzania biometanu w Polsce szacowany jest na około 8 mld m3 rocznie. To oznacza, że nasz kraj zajmuje miejsce w pierwszej piątce państw UE pod względem możliwości wytwarzania tego biogazu. Zdaniem ekspertów z branży mogłoby ono pokryć nawet 60 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz ziemny.

Polska Organizacja Biometanu (POB) wskazuje, że działania Unii Europejskiej dotyczące biometanu są dużą szansą dla Polski. Na początku lutego br. Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie kluczowego  rozporządzenia i dyrektywy regulujących unijny rynek wodoru oraz gazu ziemnego i gazów odnawialnych. Zakładają one m.in. wprowadzenie rozwiązań mających przyspieszyć produkcję i wykorzystanie biometanu w UE.

Postulaty Unii obejmują zwiększenie przez  państwa członkowskie produkcji biometanu do 35 mld m3 do 2030 roku. Ma to na celu zastąpienie 20 proc. gazu obecnie importowanego z Rosji na teren UE alternatywnymi rozwiązaniami.

REKLAMA

Polski rynek biometanu

Potencjał Polski w zakresie produkcji biometanu szacowany jest na około 8 mld m3 rocznie. Według raportu „GasForClimateReport” daje nam to miejsce w pierwszej piątce państw UE pod względem możliwości jego wytwarzania.

Mimo to w Polsce nadal nie działa ani jedna instalacja produkująca biometan.

Rok 2023 to dla nas realna szansa na dołączenie do państw konsekwentnie rezygnujących z rosyjskich paliw kopalnych i korzystających z własnych, ekologicznych i odnawialnych źródeł energii – w tym biometanu. Warunkiem jest stworzenie stabilnych prawnie i ekonomicznie uwarunkowań odblokowujących powstającą branżę – podkreśla Michał Tarka, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Biometanu.

Korzyści liczone w miliardach euro

Według Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu (EBA) korzyści całego systemu z produkcji biometanu w UE-27 (plus Wielka Brytania) w 2030 roku mogą wynieść 38–78 mld euro rocznie. Do 2050 roku ta wartość ma wzrosnąć do 133–283 mld euro.

Światowe Stowarzyszenie Biogazu (WBA) wylicza, że biometan może zastąpić od 993 do 1380 mld m3 gazu ziemnego, co odpowiada 26–37 proc. światowego zużycia. W Polsce szacuje się, że ten biogaz mógłby pokryć nawet 60 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz ziemny.

Gdyby Polska posiadała możliwość produkcji chociaż części estymowanych wolumenów biometanu, to mogłaby istotnie ograniczyć swoje uzależnienie się od importu gazu kopalnianego. Tymczasem brak odpowiednich regulacji to cały czas podstawowa bariera uniemożliwiająca rozwój rynku opartego na odnawialnych źródłach – mówi Michał Tarka.

Nowelizacja ustawy o OZE

Według POB efektywnym systemem wsparcia dla biometanu w Polsce ma być nowelizacja ustawy o OZE. Projekt zawiera propozycje nowych regulacji m.in. w zakresie biometanu. Kluczowe zmiany to wprowadzenie definicji prawnej biometanu i zintegrowanie powstających instalacji biometanowych z siecią gazową. Obejmuje to określenie parametrów jakościowych biometanu, tak by mógł być transportowany sieciami gazowymi.

REKLAMA

To samo dotyczy wprowadzenia ułatwień w procesie inwestycyjno-budowlanym. Bez aktualizacji tych kluczowych regulacji rozwój rynku biometanu w Polsce będzie bardzo utrudniony – dodaje dyrektor generalny POB.

Setki tysięcy miejsc pracy

Jak wylicza EBA, produkcja biogazu i biometanu przyczyniła się już do stworzenia w Europie 210 tys. miejsc pracy. W najnowszym raporcie „Beyond energy – monetising biomethane’s whole-system benefits” (Poza energią – monetyzacja korzyści biometanu dla całego systemu) organizacja pokazuje, że produkcja biometanu może spowodować powstanie 280–490 tys. miejsc pracy do 2030 roku i aż 1,1–1,8 mln do 2050 roku.

Jak wskazuje w swojej analizie POB, niektóre kraje unijne nie oglądają się na regulatorów UE i same rozwijają technologie biometanowe. Na przykład we Francji w 2013 roku działały zaledwie trzy biometanownie, a w 2021 roku – już 365. Kraj ten planuje do 2030 roku pozyskać co najmniej 10 proc. gazu ze źródeł odnawialnych.

Z kolei austriacki rząd planuje do 2030 roku osiągnąć poziom 11 proc. biometanu w ogólnym wolumenie wykorzystywanego paliwa.

Rekordzistami chcą być jednak Duńczycy. Tamtejszy rząd założył na 2030 roku całkowite – 100-proc. – pokrycie zapotrzebowania na gaz z własnych instalacji biometanowych. Obecnie w Danii działają 54 biometanownie, a 70 jest w przygotowaniu.

Tymczasem w Polsce nadal nie ma ani jednej instalacji produkującej biometan.

Nasza organizacja powstała po to, aby aktywnie wspierać rozwój rynku biometanowego w Polsce – zaznacza Michał Tarka.

Polska Organizacja Biometanu działa od września 2022 roku. Zrzesza ekspertów branżowych i przedstawicieli wiodących grup paliwowych, energetycznych i ciepłowniczych działających na rynku krajowym. W skład POB wchodzą obecnie: Veolia Energia Polska, Orlen Południe, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, Duon Dystrybucja, Go&Biogas, Selena Green Investments, Unimot, Atrem, Związek Producentów Cukru (grupy: Krajowa Grupa Spożywcza, Nordzucker, Südzucker, Pfeifer&Langen) i SMM Legal Energy.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.