Pasywna hala sportowa w Słomnikach. Pierwszy w Polsce certyfikowany budynek użyteczności publicznej

Pasywna hala sportowa w Słomnikach. Pierwszy w Polsce certyfikowany budynek użyteczności publicznej
Pasywna hala sportowo-rekreacyjna w Słomnikach. Źródło: architekturapasywna.pl

{więcej}W gminie Słomniki w województwie Małopolskim powstała hala sportowa wybudowana w technologii budynku pasywnego. Inwestycja o wartości 6 mln zł jest pierwszym w Polsce certyfikowanym pasywnym budynkiem użyteczności publicznej. Hala posiada certyfiakt jakości Passivhaus Institut.

Hala rekreacyjno – sportowa jest zlokalizowana w Słomnikach i połączona z budynkiem Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Budynek posiada jedną kondygnację nadziemną. W obiekcie zlokalizowana jest wielofunkcyjna arena sportowa o boisku 22x44m z trybunami dla ok. 240 widzów i 30 zawodników. 


Pasywna hala sportowo-rekreacyjna w Słomnikach. Źródło: architekturapasywna.pl

REKLAMA

Hala sportowa została zaprojektowana i wykonana w standardzie budynku pasywnego, o wysokiej termoizolacyjności przegród zewnętrznych i bardzo niskim zużyciu energii na cele grzewcze na poziomie ok.15kWh/m2rok, czyli np. 1,5 m3 gazu ziemnego na m2 powierzchni na rok.

Istotnym elementem oszczędności energii na cele grzewcze jest zastosowany w budynku system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła o wysokiej sprawności oraz ogrzewanie podłogowe założone dla całej powierzchni budynku.

REKLAMA

Konstrukcję budynku stanowią ławy i stopy fundamentowe żelbetowe, ściany w szkielecie żelbetowym wypełnianym bloczkami silikatowymi, dach z wiązarów z drewna klejonego. Ściany są ocieplane styropianem o grubości 30cm, a dach jest pokryty 40 cm twardej wełny mineralnej

Parametry przegród to ok. 0,1 W/m2K, a zestawów okiennych 0,8W/m2K. Dodatkowo budynek posiada wysoką szczelność, która wynosi nie mniej niż 0,6 1/h przy różnicy ciśnień 50Pa dla testu szczelności wykonanego zgodnie z normą PN-EN 13829.

W budynku, w którym zastosowano standardowe technologie, roczne zapotrzebowanie energii na cele grzewcze wynosi 120 kWh/m2 rok, co w przeliczeniu na zużycie gazu ziemnego wynosi ok. 12 m3. Jednakże, obiekty wielkokubaturowe, takie jak np. hale sportowe charakteryzują się znacznie większym zapotrzebowaniem energii. Dzięki temu, że hala została wybudowana w technologii pasywnej, uzyskano oszczędność zużycia energii blisko o 87 proc. oraz zmniejszenie emisji CO2 o ponad 90%

Samorząd gminy Słomniki na budowę pasywnej hali rekreacyjno-sportowej pozyskał wsparcie ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 6 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło aż 70% wydatków kwalifikowanych.

gramwzielone.pl