REKLAMA
 
REKLAMA

To będzie największa pompa ciepła w Europie

To będzie największa pompa ciepła w Europie
RheinEnergie

Niemieckie przedsiębiorstwo energetyczne RheinEnergie AG ogłosiło plan budowy pompy ciepła o ogromnej mocy, która według informacji firmy będzie najmocniejszym tego typu urządzeniem w Europie. Uruchomiona jednostka zwiększy wydajności sieci ciepłowniczej niemieckiego przedsiębiorstwa o 15 proc.

RheinEnergie zamierza do 2035 roku zainwestować aż 3,8 mld euro (17 mld zł) w optymalizację swoich procesów dostaw energii w celu zwiększenia bezpieczeństwa i neutralności dla klimatu. 1,85 mld ze wspomnianej kwoty ma zostać przeznaczone na nową infrastrukturę z naciskiem na rozbudowę i wzmocnienie sieci energetycznej. Jedną z inwestycji ma być pompa ciepła o niespotykanej dotąd w Europie mocy.

150 MW mocy cieplnej

RheinEnergie zleciło zaprojektowanie wielkoskalowej pompy ciepła, która ma wykorzystywać energię pochodzącą z rzeki Ren i dostarczać nawet 150 MW mocy cieplnej. Nie ujawniono, której firmie został powierzony projekt. Wiemy natomiast, że budowa pompy ma rozpocząć się na początku 2024 roku, a pierwsze uruchomienie zaplanowano na początek 2027 roku.

REKLAMA

Jednostka o mocy 150 MW ma docelowo ogrzewać około 30 tys. mieszkań w rejonie Kolonia-Niehl, jednej z dzielnic miasta Kolonia w Niemczech. Co ważne, efekt końcowy ma podnieść wydajność istniejącej sieci ciepłowniczej RheinEnergie o 15 proc.

Wskazana inwestycja nie jest jest jedynym pomysłem niemieckiego przedsiębiorstwa energetycznego na wykorzystanie pomp ciepła. RheinEnergie planuje również zmodernizowanie sieci zasilającej dzielnicę Kolonia-Merkenich. W tamtym rejonie ma powstać pompa ciepła o mocy 50 MW, która będzie dostarczać ciepło do lokalnych dzielnic i firm przemysłowych.

Wodór, wiatr, PV

RheinEnergie ma ambitne plany, aby uruchamiać kolejny systemy pozwalające na redukcję emisji CO2 i zwiększanie udział OZE w Niemczech. Zdaniem firmy zaraz za projektami pomp ciepła należy wdrażać rozwiązania wykorzystujące wodór. RheinEnergy podkreśla, że Kolonia będzie mieć w przyszłości dobre połączenie z powstającymi ponadregionalnymi sieciami wodorowymi, co ma umożliwić sprawne przejście na nowe źródło ciepła i przyspieszyć odchodzenie od generacji z węgla.

REKLAMA

RheinEnergie zamierza do 2030 roku zwiększyć o 50 km długość sieci przesyłowych, a do 2035 roku dobudować kolejne 150 km. Firma dostrzega również duży potencjał w energetyce wiatrowej. W samym regionie Kolonii widzi potencjał dla 13 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy około 80 MW, co miałoby pozwolić na zasilenie energią wiatrową wszystkich gospodarstw domowych w północnej części Kolonii.

RheinEnergie zapowiada, że niebawem wystąpi z wnioskiem o zatwierdzenie budowy czterech pierwszych turbin wiatrowych o łącznej mocy 20 MW. Warto również dodać, że już w lipcu firma ma rozpocząć inwestycję polegającą na budowie farmy fotowoltaicznej mocy 32 MW na terenie byłego lotniska wojskowego znajdującego się w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

MAN buduje pompy ciepła

Ostatnio duńska firma energetyczna DIN Forsyning złożyła zamówienie na dostarczenie gotowego rozwiązania technologicznego do wytwarzania ciepła. Dostawcą systemu będzie MAN Energy Solutions, który wykona system dwóch pomp ciepła ETES (Electro-Thermal Energy Storage).

System pomp ciepła ma zostać uruchomiony na terenie portu w Esbjerg. Oferując całkowitą moc grzewczą 50 MW, instalacja ma być w stanie dostarczać ciepło w ilości około 235 GWh rocznie do około 25 tys. gospodarstw domowych.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

No to taki właśnie miałem pomysł już parę lat temu żeby u nas zacząć zastępować pomniejsze ciepłownie z dużym terenem wieloma mocnymi pompami powietrze woda.

Do No . A ENERGIE ELEKTRYCZNĄ DLA POMPY CIEPLA WEZMIEMY W ZIMIE SKĄD?

Taniej geotermia by wyszła

Ja się pytam czemu w Polsce nie odzyskuje się w takiej skali ciepła z rzeki przez większość dużych miast przepływa jakaś rzeka i nie mówcie tu o zabijaniu się wymiennika albo o czystości wody bo da się to zrobić np poprzez plaski wymiennik aby woda opływała duży parownik albo jakiś wymiennik takiego typu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA