Pompy MAN dostarczą ciepło dla 100 tys. mieszkańców

Pompy MAN dostarczą ciepło dla 100 tys. mieszkańców
fot. MAN Energy Solutions

DIN Forsyning zlecił firmie MAN Energy Solutions dostawę ogromnej pompy ciepła. Pozwoli ono na redukcję wykorzystania węgla i dostarczenie czystej energii do ponad 25 tys. gospodarstw domowych.

DIN Forsyning to duńskie przedsiębiorstwo energetyczne. Zamierza ono wdrożyć gotowe rozwiązanie technologiczne do wytwarzania ciepła obejmujące dwa systemy pomp ciepła ETES (Electro-Thermal Energy Storage) opracowane przez MAN Energy Solutions. Spółka otrzymała już zamówienie na jego dostawę.

System pomp ciepła ETES jest wersją elektrotermicznego systemu magazynowania energii o nazwie MAN ETES. Został on opracowany przez MAN Energy Solutions we współpracy ze szwajcarską firmą ABB. Podstawową zasadą technologii jest zamiana energii elektrycznej na energię cieplną, która magazynowana jest w postaci gorącej wody i lodu w izolowanych zbiornikach.

REKLAMA

Proces elektrotermiczny nie tylko pozwala na dystrybucję wytworzonego ciepła i chłodu do użytkowników zgodnie z zapotrzebowaniem, ale też umożliwia zamianę go z powrotem na energię elektryczną jako dodatkowy wariant użytkowania.

Ciepło z wody morskiej

DIN Forsyning działa na rynkach zaopatrzenia w wodę, oczyszczania ścieków, ciepłownictwa, odpadów komunalnych i recyklingu. Jest własnością gmin Esbjerg i Varde w Dani. Zatrudnia ponad 230 pracowników i ma główną siedzibę w Esbjerg. Gmina ta przechodzi w ostatnich latach ogromne zmiany i przekształca dotychczasowy przemysł węglowy w przemysł bazujący na czystych technologiach.

Najnowszy projekt realizowany na terenie portu w Esbjerg polega na zainstalowaniu w nowej ciepłowni miasta dwóch komercyjnych pomp ciepła. Przy całkowitej mocy grzewczej 50 MW będą one w stanie dostarczać ciepło do około 25 tys. gospodarstw domowych (około 100 tys. mieszkańców) w ilości około 235 000 MWh rocznie.

Kluczowa w dostarczaniu ekologicznego ciepła ma być lokalizacja ciepłowni. Otóż zlokalizowana w porcie Esbjerg instalacja umożliwi wykorzystanie energii elektrycznej z pobliskich farm wiatrowych oraz wody morskiej jako źródła ciepła do produkcji energii grzewczej.

REKLAMA

Największa instalacja na świecie

Praca systemu polega na pobieraniu wody morskiej z portu, a następnie pobieraniu ciepła z tej wody (woda jest potem z powrotem wpompowywana do morza). Następnie dwutlenek węgla, odgrywający rolę czynnika chłodniczego, zostaje za pośrednictwem odebranego ciepła podgrzany, odparowany, a następnie sprężony i przekierowany do wymiennika ciepła, gdzie osiąga maksymalną temperaturę 150 st. C. Ciepło czynnika chłodniczego jest następnie wykorzystywane od podgrzewania wody w miejskiej sieci ciepłowniczej do temperatury maksymalnej 90 st. C.

Kluczową innowacją technologii ETES ma być wykorzystanie bezpiecznego pod względem toksykologicznym i środowiskowym CO2 jako czynnika chłodniczego w całym cyklu pracy układu. Elektrownia pomp ciepła na CO2 w Esbjerg będzie największą tego typu instalacją na świecie.

Kompleksowa dostawa

Zakres dostawy dla projektu w Esbjerg obejmuje cały system pomp ciepła, w tym: wymienniki ciepła, orurowanie do obiegów CO2 i wody morskiej, pompy wody oraz infrastrukturę elektryczną dostarczoną przez ABB Szwajcaria i ABB Dania. Podstawowym elementem są dwie bezolejowe, hermetycznie zamknięte jednostki motosprężarki HOFIM® ze zintegrowanym rozprężaczem, które zostały opracowane, wyprodukowane i przetestowane przez MAN Energy Solutions w Zurychu (Szwajcaria).

Brak systemu suchego uszczelnienia gazowego i kompletnego systemu olejowego, a także zastosowanie silnika o dużej prędkości i aktywnych łożysk magnetycznych pozwoliło na zbudowanie bezemisyjnego układu sprężania o niewielkiej powierzchni.

Technologia pomp ciepła ETES ma umożliwić wykorzystanie nadwyżek energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych czy fotowoltaicznych, co pomoże w stabilizacji sieci elektroenergetycznej oraz jeszcze bardziej ograniczy zapotrzebowanie na paliwa kopalne w przyszłości.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.