Ponad 5 tys. dotacji na fotowoltaikę w 2. edycji Mojego Prądu

Ponad 5 tys. dotacji na fotowoltaikę w 2. edycji Mojego Prądu
Columbus Energy

Ministerstwo Klimatu poinforowało o dotychczasowych efektach drugiej edycji programu Mój Prąd, w której wnioski o dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne są przyjmowane od 13 stycznia br. Od początku tego miesiąca wnioski można składać tylko drogą elektorniczną.

Obecnie wnioski o dotacje z Mojego Prądu zatwierdza minister klimatu Michał Kurtyka, który do tej pory zatwierdził 5042 wnioski o dotacje w łącznej wysokości 24,95 mln zł.

Łączna moc instalacji, które zrealizują dotychczasowi beneficjenci dofinansownia z drugiej edycji Mojego Prądu wynosi 28,3 MW. Daje to jednostkową, średnią moc dofinansowanej instalacji na poziomie 5,61 kW.

REKLAMA

Z informacji, którą uzyskaliśmy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wynika, że drugi nabór wniosków  o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd odbywa się „bez większych zakłóceń”.

– Aktualny nabór wniosków nie został zawieszony. Składanie wniosków odbywa się na takich samych zasadach jak dotychczas, zgodnych z regulaminem naboru – informowała Donata Bieniecka-Popardowska, kierownik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej NFOŚiGW.

Nabór wniosków w pierwszym naborze zakończył się 20 grudnia 2019 r., natomiast drugi nabór jest prowadzony od 13 stycznia. 

W ostatnich tygodniach NFOŚiGW przyjmował nadal więcej wniosków na papierze, jednak z początkiem tego miesiąca ta forma aplikowania o dofinansowanie z Mojego Prądu została wstrzymana i wnioski można składać tylko za pośrednictwem formularza na rządowej platformie gov.pl.

REKLAMA

W pierwszym naborze złożono w sumie około 30,1 tys. wniosków, w tym 4/5 w formie papierowej, a pozostałe w formie elektronicznej. 

Z kolei w drugim naborze złożono – według stanu na 29 lutego – około 17,5 tys. wniosków o dofinansowanie, z czego 10,5 tys. to wnioski przygotowane w tradycyjnej formie.

Zgodnie z zasadami uruchomionego pod koniec sierpnia 2019 roku programu Mój Prąd osoby fizyczne instalujące domowy system fotowoltaiczny o mocy od 2 kW do 10 kW mogą liczyć na dotację w wysokości do 5 tys. zł, przy czym dotacja nie może przekroczyć 50 proc. kosztu kwalifikowanego.

Rząd ma przeznaczyć na Mój Pąd w sumie 1 miliard złotych, co powinno wystarczyć na dotacje dla 200 tys. właścicieli domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Nowe plany NFOŚiGW zakładają możliwość połączenia dotacji z programu Mój Prąd z dofinansowaniem w drugiej edycji Czystego Powietrza, która ma zostać uruchomiona w najbliższych tygodniach. Jaką dotację z Czystego Powietrza będzie można uzyskać w przypadku inwestycji w pompę ciepła i mogący ją zasilać system fotowoltaiczny?

Więcej na ten temat w artykule: Nawet 37 tys. zł dotacji na pompę ciepła i fotowoltaikę w Czystym Powietrzu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.