Inwestycje w fotowoltaikę w Niemczech w epidemii nie zwolniły

Inwestycje w fotowoltaikę w Niemczech w epidemii nie zwolniły
Conergy

Z najnowszych informacji przekazanych przez federalnego regulatora rynku energetycznego w Niemczech wynika, że w kwietniu tamtejszy sektor PV wykonał więcej instalacji niż we wcześniejszych miesiącach.

Jaki jest powód wzrostu inwestycji w fotowoltaikę w Niemczech? Z pewnością obok nadal rosnącej atrakcyjności finansowej tego rodzaju inwestycji, do ich przyspieszenia Niemców skłoniła niepewność co do przyszłych zasad rozliczeń produkowanej energii i chęć zabezpieczenia gwarancji sprzedaży energii na jeszcze obowiązujących warunkach.

Całkowita moc fotowoltaiki w Niemczech przekroczyła już granicę 50 GW i szybko zbliża się do poziomu 52 GW, po przekroczeniu którego – zgodnie z nadal obowiązującym prawem – nowe instalacje o jednostkowej mocy do 750 kW stracą prawo do korzystania z gwarantowanej na 20 lat ceny energii elektrycznej w ramach systemu taryfy gwarantowanej (feed-in tariff, FiT).

REKLAMA

Chociaż Niemcy stosują też alternatywny system wsparcia dla naziemnych elektrowni PV o mocy od 750 kW do 10 MW, w postaci gwarantowanej ceny przyznawanej w aukcjach, to jednak za naszą zachodnią granicą największy udział we wzroście mocy PV mają mniejsze instalacje korzystające z systemu FiT.

W ubiegłym roku nasi zachodni sąsiedzi zainstalowali nowe elektrownie PV o mocy około 4 GW, z czego około 4/5 stanowiły elektrownie fotowoltaiczne o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 750 kW.

Ryzyko wygaszenia wsparcia dla nowych instalacji z pewnością skłoniło wielu inwestorów w Niemczech do przyspieszenia swoich projektów, aby zdążyć z uruchomieniem produkcji energii jeszcze w systemie FiT.

REKLAMA

Efekt to uruchomienie w kwietniu – mimo ograniczeń związanych z epidemią – elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 379,9 MW i jest to najlepszy wynik w tym roku. W tym aż 318 MW zainstalowano w dachowych elektrowniach PV, które weszły do systemu taryfy gwarantowanej.

Z danych opublikowanych wcześniej przez Instytut Fraunhofera wynika, że w marcu w Niemczech zarejestrowano nowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 367,8 MW i jest to poziom zbliżony do odnotowanego w lutym (356,6 MW) oraz styczniu (373,3 MW).

W sumie w pierwszych czterech miesiącach 2020 r. w Niemczech przybyły elektrownie fotowoltaiczne o mocy niemal 1480 MW, a całkowita moc fotowoltaiki w Niemczech zwiększyła się do 50,46 GW.

Ostatnio niemiecki rynek PV zyskał jednak nadzieję, że przekroczenie granicy 52 GW nie będzie oznaczać wyłączenia systemu taryfy gwarantowanej. Wszystko za sprawą porozumienia, które zostało wypracowane miedzy rządzącymi w Niemczech partiami CDU/CSU oraz SPD.

Więcej na ten temat w artykule: Kompromis ws. wiatraków w Niemczech ucieszy branżę fotowoltaiki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.