Powstała największa elektrownia fotowoltaiczna we Włoszech

Powstała największa elektrownia fotowoltaiczna we Włoszech
European Energy

Duński deweloper odnawialnych źródeł energii European Energy uruchomił największą farmę fotowoltaiczną we Włoszech. Inwestor stojący za tym projektem jest aktywny również na polskim rynku OZE. W naszym kraju European Energy inwestuje w energetykę wiatrową.

Farma fotowoltaiczna, której mocy sięga 103 MW, powstała w położonym na południu Włoch regionie Apulia, w pobliżu miasta Foggia.

Jak wylicza European Energy, farma fotowoltaiczna zajmuje 1,5 mln m2, czyli tyle, ile wynosi powierzchnia w sumie około 200 boisk piłkarskich.

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna ma produkować w skali roku około 150 GWh energii elektrycznej, co – jak wylicza European Energy – odpowiada zapotrzebowaniu około 200 tys. mieszkańców Włoch. Według założeń inwestora, instalacja ma pracować przez 30 lat.

Farma fotowoltaiczna składa się z 275 tys. modułów fotowoltaicznych najnowszej generacji i została zbudowana w oparciu o najbardziej zaawansowane technologie. Projekt jest o 50 proc. bardziej wydajny niż podobne farmy fotowoltaiczne budowane pięć lat temu. Wyprodukuje więcej energii, wykorzystując mniej terenu – wylicza Alessandro Migliorini z European Energy.

Elektrowni fotowoltaicznej zbudowanej przez Duńczyków we Włoszech jest jednak daleko – pod względem zainstalowanej mocy – do największej elektrowni PV w Europie, którą na początku tego roku uruchomił w Hiszpanii koncern energetyczny Iberdrola. Moc instalacji uruchomionej w regionie Estremadury sięga aż 500 MW.

European Energy wylicza, że farma fotowoltaiczna we Włoszech to 17. największa na świecie instalacja PV, biorąc pod uwagę projekty z pojedynczym punktem przyłączenia.

Włochy pozostają drugim największym rynkiem fotowoltaicznym w Europie pod względem całkowitej zainstalowanej mocy. Całkowita moc włoskich elektrowni PV wynosi ponad 20 GW i więcej w Europie posiadają tylko Niemcy (ponad 50 GW).

Tak duży potencjał elektrowni PV we Włoszech to zasługa głównie inwestycji zrealizowanych wiele lat temu, gdy w tym kraju można było korzystać z atrakcyjnych stawek taryfy gwarantowanej.

W pierwszym kwartale 2020 r. Włosi zainstalowali w fotowoltaice w  sumie 115,4 MW, co jest wynikiem nieznacznie lepszym od odnotowanego w analogicznym kwartale 2019 r., gdy na Półwyspie Apenińskim pojawiły się elektrownie PV o mocy 105,3 MW.

REKLAMA

W pierwszych trzech miesiącach 2020 r. największy udział w przyroście mocy we włoskiej fotowoltaice miał segment instalacji o jednostkowej mocy do 10 kW (63 proc.).

Rozwojowi tego sektora fotowoltaiki we Włoszech powinna sprzyjać przyjęta ostatnio regulacja podnosząca ulgę podatkową dla osób inwestujących w poprawę efektywności energetycznej – w tym z wykorzystaniem domowej fotowoltaiki. Więcej na ten temat w artykule: Ponad 100 proc. ulgi podatkowej dla włoskich prosumentów.

Ostatnio Włosi rozpoczęli wdrażanie nowego systemu wsparcia dla OZE, który bazuje na aukcjach. W niedawno rozstrzygniętej, neutralnej technologicznie aukcji inwestorzy z sektora PV zagospodarowali jednak tylko 19,3 MW z 425 MW objętych wsparciem mocy. Wcześniej, w pierwszej tego rodzaju aukcji, fotowoltaice przypadło tylko 5 MW z 500 MW. Obie aukcje zostały zdominowane przez sektor wiatrowy.

Duńczycy w Polsce wybierają wiatr

Duński inwestor, który stoi za budową największej farmy fotowoltaicznej we Włoszech, działa od 2004 roku także na kilku innych rynkach energetyki odnawialnej, gdzie do tej pory zrealizował lub przejął działające elektrownie OZE o łącznej mocy ponad 1,66 GW.

Duńczycy ponadto rozwijają portfel projektów o łącznej mocy ponad 15 GW, w tym na koniec 2019 roku status ready-to-built posiadały inwestycje o mocy ponad 0,6 GW.

European Energy jest obecne także w Polsce, gdzie inwestuje w energetykę wiatrową. W naszym kraju duńska firma zbuduje cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy 40,6 MW. Chodzi o projekty Białogard (7,9 MW), Kołobrzeg (19,5 MW), Drawsko II (6,9 MW) oraz Siemyśl (6,3 MW), dla których inwestor zabezpieczył gwarancje sprzedaży w systemie aukcyjnym. Ponadto już w trakcie budowy jest farma wiatrowa Grzmiąca o mocy 6 MW. 

W pierwszym kwartale 2020 r. European Energy wypracował przychody na poziomie 28,7 mln euro oraz EBITDA rzędu 10,3 mln euro. W całym 2019 roku przychody firmy wyniosły 239 mln euro, a EBITDA sięgnęła 44 mln euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.