Szwedzi wprowadzają cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne o mocy 500 W

Szwedzi wprowadzają cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne o mocy 500 W
Midsummer

Szwedzki producent paneli fotowoltaicznych Midsummer włącza się do wyścigu o wprowadzenie na rynek modułów o jak największej jednostkowej mocy. Szwedzi jako pierwsi oferują moduł o tak dużej mocy wykonany w technologii cienkowarstwowej.

W ostatnich miesiącach kilku czołowych producentów z Chin ogłosiło wprowadzenie na rynek paneli fotowoltaicznych o mocy przekraczającej 500 W – liderem w wyścigu jest JinkoSolar, który opracował moduł o mocy sięgającej nawet 585 W.

Wprowadzenie modułów o tak dużej mocy ma obniżyć czas i koszty związane z instalacją, a także zmniejszyć liczbę potrzebnych komponentów po stronie tzw. Balance of System (BoS), które są wykorzystywane do budowy systemów fotowoltaicznych. To powinno prowadzić do obniżenia kosztów inwestycji w fotowoltaikę.

REKLAMA

Teraz do grona firm, które chcą zaoferować moduły o mocy wynoszącej co najmniej 500 W, dołącza szwedzka firma Midsummer i jest to pierwszy producent spoza Chin, który wprowadza do swojej oferty moduł o tak dużej mocy.

Co więcej Szwedzi proponują moduł nie bazujący na najpopularniejszej na rynku fotowoltaicznym technologii krystalicznej, ale niszowej technologii cienkowarstwowej CIGS, która umożliwia budowę lżejszych i elastycznych modułów PV.

Nowe moduły Midsummer serii Magnum mają znaleźć zastosowanie zwłaszcza w dachowej fotowoltaice – w przeciwieństwie do cięższych, ogromnych modułów krystalicznych o tak dużej mocy, które powinny być wykorzystywane raczej w naziemnej fotowoltaice.

REKLAMA

Mniejsza waga cienkowarstwowych, elastycznych modułów szwedzkiej firmy ma zwłaszcza ułatwić montaż fotowoltaiki na dachach dużych hal, na których można byłoby zamontować znacznie mniejszą ilość tradycyjnych modułów ze względu na większe obciążenia.

Nominalna moc modułów Midsummer ma wynosić 128,3 W/m2, a ich sprawność ma sięgać 14,5 proc. Dla porównania sprawności najnowszych modułów krystalicznych w klasie +500 W, które oferują producenci z Chin, przekracza 21 proc. 

Dodatkowo parametry modułów szwedzkiej firmy ma wzmocnić autorska technologia określana jako Power Mesh Technology (PMT). Jej zastosowanie ma zwiększyć moc modułów do 10 proc.

Technologią szwedzkiej firmy zainteresował się do tej pory m.in. rosyjski koncern Rusnano. Rosjanie kupili od Midsummer linie produkcyjne, które mają zostać ulokowane w Serańsku, mieście położonym w południowo-zachodniej części kraju.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.