QCells zainwestuje w Niemczech 125 mln euro

QCells zainwestuje w Niemczech 125 mln euro
Hanwha Q.CELLS

W ciągu najbliższych trzech lat Q.CELLS zainwestuje około 125 milionów euro w zakład badawczo-rozwojowy w Thalheim pod Bitterfeld-Wolfen w Saksonii na terenie Niemiec. Oprócz rocznych wydatków na badania i rozwój w wysokości około 35 milionów euro, dodatkowe inwestycje w wysokości ponad 20 milionów euro obejmą nowe urządzenia i maszyny do prac rozwojowych nad nową generacją technologii fotowoltaicznej Q.CELLS Q.ANTUM.

Q CELLS, renomowany dostawca kompleksowych rozwiązań energetycznych w zakresie energii solarnej, magazynowania energii, projektów typu downstream oraz detalicznej sprzedaży energii, ogłosił dziś, że w ciągu najbliższych trzech lat zainwestuje około 125 mln euro w badania i rozwój w swojej siedzibie głównej w Thalheim w Niemczech w zakresie innowacji, technologii i jakości.

Z tej kwoty ponad 20 mln euro zostanie przeznaczone na zakup nowych urządzeń i maszyn, z czego 10 mln euro zostanie wydane w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

REKLAMA

Nowy sprzęt zostanie wykorzystany do opracowania i komercjalizacji kolejnej generacji ogniw i modułów słonecznych opartych na słynnej technologii fotowoltaicznej Q.ANTUM. Nowe rozwiązania mają na celu znaczne zwiększenie efektywności i wydajności technologii solarnej. Zwiększy to konkurencyjność energii słonecznej przez obniżenie wskaźnika LCOE (Levelized Cost of Electricity), a tym samym kosztu za kWh dla użytkownika końcowego.

– Q.CELLS jest dumny ze swojej bogatej historii innowacji kształtujących technologię solarną. Dzięki inwestycjom, na które firma zdecydowała się teraz, tworzymy podstawy pod kolejne przełomowe innowacje, które Q.CELLS będzie rozwijać w Niemczech i komercjalizować na światowych rynkach energii słonecznej – komentuje Daniel Jeong, Global CTO w Q CELLS z Thalheim R&D i Technology HQ.

Długofalowy cel mimo kryzysu w związku z pandemią COVID-19

Q.CELLS ma silną pozycję w historii rozwoju wiodących produktów solarnych w Niemczech, gdzie firma zatrudnia ponad 550 osób w zakładach w Thalheim i Berlinie. Spośród nich ponad 200 wysoko wykwalifikowanych inżynierów zajmujących się badaniami i rozwojem oraz zarządzaniem jakością jest zatrudnionych w Thalheim.

Fakt, że firma ogłasza swoją obecną decyzję inwestycyjną w samym środku zawirowań wywołanych kryzysem w związku z pandemią COVID-19, stanowi sygnał, że firma ma jasno sprecyzowane zamiary i długofalowe perspektywy jako dostawca czystych rozwiązań energetycznych opartych na wiodących technologiach solarnych.

REKLAMA

Q.CELLS zawsze planuje swoje działania biznesowe, mając na uwadze długofalowy sukces. Technologia fotowoltaiczna będzie kluczowym filarem przemian energetycznych w Niemczech, Europie i na całym świecie  nie tylko jako bezpośredni dostawca energii elektrycznej, lecz również jako dostawca czystej energii dla ekologicznej gospodarki wodorowej. Dlatego też, szczególnie w dobie globalnej pandemii, skupiamy się na strategicznych inwestycjach, które umożliwią dalszy rozwój technologii solarnej jako elastycznego, przystępnego cenowo i łatwo dostosowującego się źródła energii, które może zdominować przemysł oparty na paliwach kopalnych – dodaje Jeong.

Patenty chronią długoterminowe inwestycje w innowacje

Już w 2019 roku firma Q.CELLS zainwestowała w nowe maszyny do swojego ośrodka badawczo-rozwojowego na terenie Niemiec. Przy obecnej ofensywie inwestycyjnej marka podkreśla również swoje stanowisko, zgodnie z którym osiągnięcia technologiczne, które są możliwe dzięki długofalowemu wsparciu innowacji, należy chronić patentem.

– Q.CELLS promuje i stosuje uczciwą konkurencję w kwestii najbardziej innowacyjnej technologii fotowoltaicznej. W tym celu nasza firma inwestuje 35 milionów euro rocznie w naszą centralę badawczo-rozwojową w samych Niemczech, aby zapewnić jeszcze lepsze wsparcie dla tego istotnego elementu Q.CELLS, który wspiera ponad 200 zaawansowanych technologicznie i wymagających wysokich kwalifikacji stanowisk pracy.Taki poziom inwestycji uda nam się utrzymać tylko wtedy, gdy będziemy mieli zapewnienie prawne i pewność, że naszych technologii nie wolno po prostu bezkarnie kopiować, a opatentowane technologie będą skutecznie chronione prawem – podkreśla Daniel Jeong.

– Cieszymy się, że Sąd Rejonowy w Düsseldorfie podtrzymał ostatnio nasz pozew w sprawie naruszenia patentu, stwierdzając, że JinkoSolar GmbH, REC Solar EMEA GmbH i LONGi Solar Technologie GmbH bezprawnie wprowadziły opatentowaną technologię Q.CELLS do określonych produktów solarnych poszczególnych marek. Takie postanowienie utwierdza nas w przekonaniu, że nadal możemy coraz wyżej stawiać poprzeczkę technologiczną i utrzymać nasze trwałe inwestycje w badania i rozwój – dodaje.

Ostatecznie technologia fotowoltaiczna może przetrwać w starciu z paliwami kopalnymi tylko wtedy, gdy przemysł solarny będzie w stanie ją w dobrej wierze udoskonalać, a tym samym tworzyć bardziej przystępne cenowo produkty wprowadzane do uczciwie konkurującej ze sobą branży. Wreszcie środowisko to jawnie wnosi odnawialne i przystępne cenowo korzyści dla użytkowników końcowych – ocenia CTO Q.CELLS.

Przypomnijmy, że dystrybutorem modułów Q.CELLS w Polsce jest firma Corab.

artykuł sponsorowany