Największy producent polikrzemu zapowiada dużą stratę

Największy producent polikrzemu zapowiada dużą stratę
GCL-Poly

Kluczowa firma dla globalnego przemysłu fotowoltaicznego, GCL-Poly, zasygnalizowała dużą stratę finansową za pierwszą połowę 2020 roku. W ostatnim czasie w największego na świecie producenta polikrzemu dodatkowo uderzyła eksplozja w jednej z fabryk. To wydarzenie jednak odwróciło trend spadających cen polikrzemu, które w ostatnich kwartałach przekładały się na straty u jego producentów.

GCL-Poly poinformował, że za pierwsze sześć miesięcy tego roku spodziewa się straty netto w wysokości przynajmniej 217 mln dolarów (około 1,5 mld RMB) w stosunku do straty na poziomie 108,6 mln dolarów odnotowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jak tłumaczy firma, wśród przyczyn takiego wyniku jest m.in. niekorzystny kurs juana do dolara, ale także spadek sprzedaży płytek krzemowych.  

Analityk PV Tech, Mark Osborne, wskazuje w swoim komentarzu na inną przyczynę straty GCL-Poly. To wyraźny spadek cen polikrzemu, który jest notowany od kilku kwartałów i który uderza w wyniki producentów tego surowca.

REKLAMA

Widać, że spadek cen polikrzemu odbija się na przychodach GCL-Poly za ostanie lata. Jeszcze w 2018 roku firma wypracowała przychody rzędu 19,35 mld juanów, rok później było to 14,43 mld RMB, a w ubiegłym roku już tylko 12,7 mld RMB.

Ekspert PV-Tech podaje, powołując się na dane innego chińskiego producenta Xinte Energy, że w pierwszej połowie tego roku średnie ceny polikrzemu spadły do około 7,54 USD/kg, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku miały wynosić jeszcze 9,10 USD/kg.

Xinte Energy podało, że jego zysk netto za pierwszą połowę 2020 roku powinien wynieść nie więcej niż 5 mln RMB (około 0,7 mln USD).

Inny czołowy producent polikrzemu z Chin, Daqo New Energy, podawał, że jego średnia cena sprzedaży polikrzemu wyniosła w ostatnim kwartale 7,04 USD/kg w stosunku do ceny 8,79 USD/kg w pierwszym kwartale 2020 r.

W ostatnim kwartale przychody Daqo wyniosły 133,5 mln dolarów wobec przychodów na poziomie 168,8 mln USD we wrześniejszym kwartale. Zysk netto firmy za drugi kwartał wyraźnie się skurczył – do 2,4 mln dolarów w porównaniu do wyniku 33,2 mln dolarów wypracowanego kwartał wcześniej.

REKLAMA

Największy europejski producent polikrzemu, niemiecki Wacker Chemie, odnotował w drugim kwartale br. jeśli chodzi o dział produkcji polikrzemu przychody na poziomie 152,5 mln euro – o 10 proc. niższe niż przed rokiem, a także stratę na poziomie 35 mln euro.

Tymczasem w wyniki GCL za obecny kwartał dodatkowo uderzy wstrzymanie pracy jednej z jego fabryk w regionie Xinjiang na skutek wybuchu, do którego doszło w ubiegłym miesiącu i wyniku którego GCL-Poly miał ograniczyć produkcję odpowiadającą około 1/10 globalnej podaży. W Xinjiang chińska firma może produkować do 48 tys. ton polikrzemu rocznie.

To wydarzenie jednak podbiło ceny polikrzemu, które według PV Insights wzrosły z średniego poziomu 6,8 USD/kg w połowie lipca do ponad 10,6 USD/kg w połowie sierpnia. Może to sprzyjać poprawie wyników producentów polikrzemu za trzeci kwartał 2020 r., ale dodatkowo tworzy presję cenową w zakresie ogniw i modułów fotowoltaicznych. 

Ceny polikrzemu w USD/kg. Źródło: Bloomberg / PV Insights


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.