Najwięksi deweloperzy farm fotowoltaicznych. Są firmy obecne w Polsce

Najwięksi deweloperzy farm fotowoltaicznych. Są firmy obecne w Polsce
Enerparc

Firma doradcza Solarplaza przedstawiła ranking największych deweloperów elektrowni fotowoltaicznych, których siedziba mieści się w Europie. Na liście jest kilka firm, które rozwijają projekty fotowoltaiczne w Polsce. Ponadto nasz kraj jest wskazany jako siedziba jednego z nich.

Ranking 50. największych deweloperów elektrowni fotowoltaicznych, pod względem zrealizowanego portfela farm PV, opublikowała firma konsultingowa Solarplaza.

Pierwsze miejsce należy do wywodzącej się z Niemiec firmy Enerparc AG, której portfel projektów farm PV ma sięgać 1952 MW. Firma utworzona w 2008 roku ma rozwijać swoje projekty na wielu europejskich rynkach, w tym w Polsce, a poza Europą działa w Jordanii, Indiach czy Australii.

REKLAMA

Drugie miejsce w rankingu należy do niemieckiej firmy Encavis obecnej na rynku od 2001 roku (1343,2 MW). Trzeci jest największy brytyjski deweloper – Octopus Investments (1181 MW), czwarty – niemiecki Aquila Capital (1114,5 MW), miejsca pięć – siedem zajmują brytyjskie firmy: Foresight Group (1110 MW), Sonnedix (1046 MW), NextEnergy Capital (905 MW), ósme miejsce przypadło portugalskiej grupie paliwowej Galp (900 MW), dziewiąte – duńskiemu Obton A/S (867 MW), a pierwszą dziesiątkę zamyka włoski EF Solare Italia (850 MW).

Na liście jest kilka firm, przy których znajdziemy adnotację o działalności także na polskim rynku. Oprócz wspomnianego Enerparc są to jeszcze dwie duńskie firmy: Better Energy (miejsce 39, 269 MW) oraz Nordic Solar (miejsce 46, 153 MW) oraz zajmujący 50. miejsce Sun Investment Group – o ile ta firma wywodzi się z Litwy, to jako jej siedziba w zestawieniu podana została Polska.

Sun Investment Group (SIG) może pochwalić się realizacją znacznej części swojego portfela, wynoszącego około 130 MW, właśnie w naszym kraju. Sporą część wybudowanych w Polsce farm PV firma sprzedała szkockiemu funduszowi Aberdeen Standard Investments, który po przejęciu farm rozwijanych także przez innych deweloperów obecnie jest największym właścicielem aktywów w polskiej fotowoltaice.

W komentarzu do wyników tego rankingu SIG podkreśla, że nie zwalnia tempa i aktualnie pracuje nad kolejnymi projektami fotowoltaicznymi o mocy ponad 670 MW.

REKLAMA

Przynajmniej dwóch deweloperów zapewniało dotychczas, że rozwija w naszym kraju jeszcze większe portfele projektów. Duński Better Energy, który obecnie buduje w Danii największą, niesubsydiowaną elektrownię fotowoltaiczną w północnej części Europy (200 MW), deklarował, że w Polsce rozwija portfel projektów o łącznej mocy około 1 GW.

Portfel projektów podobnej wielkości ma rozwijać także krajowy deweloper R.Power. W tym roku polska firma planuje budowę farm fotowoltaicznych o mocy blisko 50 MW, które wygrały aukcję w 2018 roku, a także rozpoczyna realizację 130 elektrowni, dla których spółka zabezpieczyła sprzedaż energii w ostatniej aukcji z grudnia 2019 r.

Źródło: Solarplaza.


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.