Tauron buduje farmy fotowoltaiczne na terenach poprzemysłowych

Tauron buduje farmy fotowoltaiczne na terenach poprzemysłowych
Tauron

W Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, rozpoczęła się budowa farmy fotowoltaicznej. To pierwsza elektrownia powstająca w ramach programu Tauron PV zakładającego uruchomienie pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 100 MW. Farmy powstaną na terenach poprzemysłowych należących do spółki Tauron Wytwarzanie.

Prace budowlane w Jaworznie już ruszyły. Prowadzone są one przez spółki działające w Grupie Tauron. Konsorcjum składające się z Tauron Serwis i Tauron Dystrybucja Serwis (obecnie Tauron Nowe Technologie). Aktualnie prowadzona jest niwelacja terenu, dostawa i montaż konstrukcji.

– Na działce ma stanąć ponad 12 tysięcy paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 MWp. Ich powierzchnia wyniesie ok. 22 tys. m2, co odpowiada powierzchni 3 boisk do piłki nożnej. Farma będzie składała się z 19 inwerterów oraz 3 stacji transformatorowych średniego napięcia – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia.

REKLAMA

W kwietniu tego roku Tauron Wytwarzanie podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na dofinansowanie projektu w formie pożyczki z możliwością umorzenia do 3 mln zł.

– W sierpniu rozpoczął się etap faktycznej realizacji projektu. Po pracach projektowych i etapie pozyskiwania wszelkich wymaganych prawem pozwoleń, lokalizacja przyszłej farmy zmienia się w plac budowy – mówi Wojciech Przepadło, wiceprezes zarządu Tauron Wytwarzanie. 

Budowa elektrowni słonecznej na terenach poprzemysłowych to najkorzystniejsze ze środowiskowego punktu widzenia rozwiązanie, dzięki któremu obszary przez lata niezagospodarowane zyskują nowe życie. W tym przypadku dodatkowym atutem jest wykorzystanie terenu na potrzeby proekologicznego projektu – dodaje wiceprezes Przepadło.

Program Tauron PV

Tauron PV to program budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach Grupy Tauron. Obejmuje on pięć lokalizacji o różnym stopniu zaawansowania i mocy.

REKLAMA

Kolejne farmy fotowoltaiczne będą oddawane do eksploatacji w różnych terminach. Najwcześniej, bo już w 2021 roku, energia elektryczna ze słońca zostanie dostarczona do sieci z instalacji w Jaworznie

Inwestycje są rozwijane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji na skutek długotrwałej działalności przemysłowej – są to głównie tereny po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych. Dzięki programowi Tauron PV tym miejscom będzie można przywrócić ponownie funkcje gospodarcze.

Program Tauron PV jest jedną z inicjatyw wpisujących się w Zielony Zwrot Taurona – przyjętą w maju zeszłego roku aktualizację kierunków strategicznych, opierającą się o rozwój czystej energii. Celem Zielonego Zwrotu Taurona jest zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Grupy do ponad 65 proc. w 2030 roku, przy jednoczesnym obniżeniu emisyjności o 50 proc.  

Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie o mocy 900 MW oraz farmy fotowoltaiczne o mocy 300 MW.

Swoje pierwsze farmy fotowoltaiczne Tauron uruchomi w gminie Choszczno w województwie zachodniopomorskim, gdzie powstaje inwestycja mająca składać się początkowo z sześciu projektów po 1 MW, rozbudowana w drugim etapie o 4 MW. 

Projekt Choszczno I zostanie oddany do użytku w czwartym kwartale 2020 roku. Koszt inwestycji wynosi 15 mln zł. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.