Włosi zwiększyli sprawność ogniw fotowoltaicznych

Włosi zwiększyli sprawność ogniw fotowoltaicznych
INES

Włoska grupa energetyczna Enel powinna wkrótce wdrożyć do uruchomionej przed rokiem produkcji modułów fotowoltaicznych jeszcze wydajniejsze ogniwa. To efekt badań prowadzonych we współpracy z francuskim instytutem INES.

Włosi rozpoczęli produkcję modułów fotowoltaicznych w fabryce w Katanii na Sycylii w 2019 roku. Powstają tam dwustronne moduły fotowoltaiczne w łączącej warstwy krzemu krystalicznego i amorficznego technologii HJT (heterojunction).

Enel zapewnia, że sprawność produkowanych modułów na przedniej stronie będzie wynosić ponad 20,5 proc. Jednocześnie Włosi przekonują, że wykorzystanie tylnej strony modułów pozwoli zwiększyć uzyski energii nawet o 30 proc. w porównaniu do jednostronnych modułów.

REKLAMA

Ponadto zaletą modułów, które będą produkowane w Katanii, ma być żywotność wynosząca przynajmniej 35 lat.

Sycylijska „La fabbrica del sole” ma produkować w skali roku około 500 tys. modułów fotowoltaicznych. Średnia moc modułów wyniesie 400 W, co daje potencjał rocznej produkcji rzędu 200 MW.

Produkcja ma być prowadzona bez przerwy, 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Taki stopień wykorzystania mocy produkcyjnych jest efektem pełnej automatyzacji. Włosi zapewniają nawet, że jest to najbardziej zautomatyzowana fabryka modułów fotowoltaicznych na świecie.

REKLAMA

Zatrudnienie w fabryce znalazło 300 pracowników, a u poddostawców miało powstać dodatkowe około 600 miejsc pracy.

Teraz moduły fotowoltaiczne  w sycylijskiej fabryce Enel będą mogły zostać wyposażone w jeszcze wydajniejsze ogniwa, które Włosi opracowali z francuskim Institut National de L’Energie Solaire (INES). Sprawność opracowanego ogniwa w technologii wielozłączowej (heterojunctiton) wynosi 25 proc. Taki wynik osiągnięto na pełnowymiarowym ogniwie o powierzchni 213 cm2.  

Szczegółowe efekty prac nad nowym ogniwem INES ma zaprezentować w tym miesiącu podczas konferencji towarzyszącej targom EU-PVSEC. Wydarzenie zaplanowano w formule online na 7-11 września.  

Obecnie światowy rekord sprawności oniwa fotowoltaicznego wykonanego w technologii HJT należy do japońskiej firmy Kaneka i wynosi 26,63 proc. Taki wynik został ustanowiony jeszcze w 2017 roku na ogniwie o powierzchni 180 cm2. 

Uruchamiając fabrykę na Sycylii, Enel zapowiadał, że jego celem jest przekroczenie dotychczas przyjętych limitów jeśli chodzi o sprawność technologii krystalicznej i osiągnięcie sprawności modułów przekraczającej 28 procent. Włosi chcą tego dokonać już do roku 2024.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.