Nordic Solar z kredytami na kolejne farmy fotowoltaiczne w Polsce

Nordic Solar z kredytami na kolejne farmy fotowoltaiczne w Polsce
Nordic Solar

Duński deweloper zabezpieczył finansowanie dla kolejnych farm fotowoltaicznych w Polsce. Ponownie inwestycje fotowoltaiczne, które przeprowadzi w naszym kraju duński deweloper, zostaną sfinansowane przez mBank.

Kilka miesięcy temu mBank informował, że sfinansuje budowę 28 farm fotowoltaicznych, które w naszym kraju uruchomi duński deweloper Nordic Solar Energy A/S. Teraz mBank sfinansuje budowę kolejnych farm fotowoltaicznych, które w naszym kraju zrealizuje duński deweloper.

Uzgodniona transakcja zakłada finansowanie i refinansowanie kosztów budowy 26 farm fotowoltaicznych w północno-zachodniej Polsce. Właścicielami tych projektów jest 9 spółek celowych należących do Nordic Solar. W obu przypadkach w transakcji uczestniczyli doradcy z kancelarii Bird & Bird.

REKLAMA

Pierwszą inwestycją Nordic Solar na naszym rynku był zakup farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 MW, na co składają się projekty o jednostkowej mocy 1 MW – w tym 4 farmy PV w gminie Dobrcz w woj. kujawsko-pomorskim, a także 6 w gminie Olsztynek w woj. zachodniopomorskim. W tych projektach wykorzystano panele fotowoltaiczne BYD P6C-30 oraz falowniki Huawei SUN2000-36KTL. Za budowę odpowiadały firmy PBDI S.A. oraz ELWAR Sp. z.o.o.

Wszystkie zostały podłączone do sieci wiosną 2018 roku i posiadają gwarancje rozliczeń sprzedawanej energii w systemie aukcyjnym. Te farmy fotowoltaiczne Duńczycy kupili od dewelopera Chatteris Investments.

REKLAMA

Kolejną inwestycją na polskim rynku, o której informuje Nordic Solar, był zakup pakietu projektów również o mocy 10 MW, które także posiadają gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym. Te farmy miała wybudować firma RTB Developer i składają się na nie panele DMEGC DM325-P156-72 oraz falowniki Huawei SUN2000-42TKL.

Nordic Solar Energy działa na rynku fotowoltaicznym od 2010 roku i obecnie posiada w swoim portfelu elektrownie PV znajdujące się – obok Polski – także w Danii, Belgii, Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji i Portugalii.

W opublikowanym w ubiegłym tygodniu rankingu największych europejskich deweloperów farm fotowoltaicznych pod względem mocy w sfinalizowanych projektach, autorstwa analityków firmy Solarplaza, Nordic Solar został sklasyfikowany na miejscu 46. Duńczycy wybudowali dotąd farmy PV o mocy 153 MW.

Firma informuje na swojej stronie internetowej, że celem prowadzonych przez nią inwestycji jest zwrot na poziomie co najmniej 6 proc., wliczając koszty finansowania, a obecnie osiągany IRR w zakresie przeprowadzonych inwestycji ma wynosić przeciętnie 6,5 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.