Fotowoltaika zdominowała inwestycje w globalnej energetyce

Fotowoltaika zdominowała inwestycje w globalnej energetyce
Enel

Z najnowszej analizy Bloomberg New Energy Finance wynika, że fotowoltaika odpowiadała aż za 45 proc. nowych mocy uruchomionych w światowej energetyce w 2019 roku. W ubiegłym roku wzrosła również, w stosunku do 2018 roku, moc oddanych do użytku elektrowni węglowych.

Bloomberg New Energy Finance wylicza w nowej edycji raportu „Power Transition Trends 2020”, że globalny potencjał elektrowni fotowoltaicznych zwiększył się w ubiegłym roku o 118 GW.

PV okazało się najważniejszym źródłem pod względem przyrostu nowych mocy aż w 1/3 krajów na świecie. W 81 krajach zainstalowano w 2019 roku przynajmniej 1 MW nowych mocy w fotowoltaice.

REKLAMA

W efekcie łączna moc elektrowni fotowoltaicznych na świecie zwiększyła się z 43,7 GW w roku 2010 do 651 GW na koniec 2019 roku.

Tym samym fotowoltaika wyprzedziła energetykę wiatrową, w której na koniec ubiegłego roku zainstalowane na całym świecie było 644 GW,  i stała się czwartym największym źródłem energii pod względem zainstalowanej mocy – po elektrowniach węglowych (2089 GW), gazowych (1812 GW) oraz wodnych (1160 GW).

– Wyraźny spadek kosztów komponentów instalacji fotowoltaicznych, głównie modułów, sprawił, że ta technologia stała się dostępna dla domów, firm i sieci. Fotowoltaika jest aktualnie naprawdę wszechobecna i stała się światowym fenomenem – komentuje Luiza Demôro z BNEF.

Analitycy Bloomberg New Energy Finance podkreślają, że obecnie w USA łączna moc elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych jest większa od zainstalowanej mocy jakiejkolwiek innej technologii wytwarzania energii elektrycznej.

Najważniejsze technologie wytwarzania pod względem przyrostu nowych mocy w energetyce w roku 2010 oraz 2019. Źródło: Bloomberg New Energy Finance, Power Transition Trends 2020.

REKLAMA

BNEF odnotowuje jednocześnie znacznie mniejszy udział fotowoltaiki w globalnej energetyce jeśli chodzi o produkcję energii z uwagi na mniejsze współczynniki wykorzystania mocy niż ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych elektrowni.

W ubiegłym roku udział PV w wytwarzaniu energii elektrycznej na świecie wyniósł przeciętnie 2,7 proc. w porównaniu do zaledwie 0,16 proc. dekadę temu.

Elektrownie węglowe coraz częściej odstawiane

W analizie trendów w globalnej energetyce Bloomberg New Energy Finance zwraca także uwagę na spadek w 2019 roku produkcji energii z elektrowni węglowych o 3 proc., co było pierwszym spadkiem odnotowanym w przypadku tego źródła od 2015 roku.

Chociaż świat ma dzisiaj więcej elektrowni węglowych niż dekadę temu, pracują one rzadziej. Z danych BNEF wynika, że stopień wykorzystania elektrowni węglowych zmalał z 57 proc. w roku 2010 do 50 proc. w roku 2019. W tym samym czasie wzrosła jednak ilość energii wyprodukowanej z węgla – o 17 proc. do poziomu 9200 TWh.

To zasługa zwiększania mocy w elektrowniach węglowych, które od 2010 roku wzrosły o 32 proc. O ile moce w energetyce węglowej w krajach rozwiniętych w tym czasie zmalały o 113 GW, w krajach rozwijających się zwiększyły się aż o 691 GW.

Wyłącznie w ubiegłym roku powstały na świecie elektrownie węglowe o mocy 39 GW, czyli o 20 GW większej niż uruchomiono w roku 2018. Jak podkreślają analitycy BNEF, to głównie zasługa inwestycji przeprowadzonych w krajach południowo-wschodniej Azji i finansowanych przede wszystkim przez instytucje finansowe z Chin i Japonii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.