Producent modułów będzie rozwijać projekty PV

Producent modułów będzie rozwijać projekty PV
Sharp

Europejski oddział japońskiego producenta modułów fotowoltaicznych Sharp idzie w ślady innych producentów modułów, takich jak koreańsko-niemiecki Hanwha QCells, chiński Canadian Solar czy amerykański First Solar, i będzie rozwijać projekty naziemnych farm PV.

W tym celu Sharp Energy Solutions Europe nawiązał współpracę z niemieckim deweloperem odnawialnych źródeł energii innoVent Planungs GmbH & Co. KG. Celem wspólnego przedsięwzięcia ma być rozwój naziemnych projektów fotowoltaicznych do etapu gotowości do budowy.

Wspólny dewelopment projektów ma się obywać w Niemczech i obejmie zarówno projekty o jednostkowej mocy do 10 MW, które zgodnie z niemieckim prawem mogą startować w aukcjach, jak również większe projekty, w przypadku których model biznesowy może zakładać sprzedaż energii na postawie komercyjnych, wieloletnich umów PPA. W tym drugim przypadku Sharp informuje o planie rozwoju projektów o mocach liczących nawet 100 MW i więcej.

REKLAMA

Po doprowadzeniu takich projektów do stanu gotowości do budowy, mają one być sprzedawane. Obie firmy zakładają, że przygotują w ten sposób farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy liczonej w setkach MW.

REKLAMA

Obecnie Sharp – oprócz produkcji modułów fotowoltaicznych – działa także jako generalny wykonawca inwestycji fotowoltaicznych (EPC) i zapewnia, że posiada szerokie kontakty z potencjalnymi inwestorami, którzy będą gotowi zakupić i sfinalizować przygotowane projekty.

Na europejskim rynku fotowoltaicznym, w tym także w Polsce, jako deweloper w ostatnim czasie szczególnie aktywny jest inny producent modułów fotowoltaicznych. Koreańsko-niemiecka grupa Hanwha QCells ostatnio wygrała aukcje, dzięki którym zbuduje w Portugali 12  naziemnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 315 MW, przy których postawione zostaną bateryjne magazyny energii.

Model biznesowy, który Hanwha QCells zastosuje w przypadku swoich portugalskich inwestycji, zakłada sprzedaż energii na rynku, a także zarabianie dzięki uruchomionym magazynom na tzw. arbitrażu cenowym oraz usługach bilansowania sieci.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.