Padł rekord produkcji energii z paneli fotowoltaicznych w Polsce

Padł rekord produkcji energii z paneli fotowoltaicznych w Polsce
Solar Global

Z danych, które przedstawiły Polskie Sieci Elektroenergetyczne, wynika, że z największą mocą krajowe elektrownie fotowoltaiczne pracowały w dniu 12 sierpnia. Sierpień, ani lipiec nie były jednak jak na razie rekordowymi miesiącami w 2020 roku jeśli chodzi o przeciętną generację z polskiej fotowoltaiki.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały przed miesiącem, że moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce na koniec lipca wynosiła 2261,3 MW, rosnąc w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku o 961,7 MW. To więcej niż przybyło w całym ubiegłym roku (828,2 MW). Najnowsze dane dotyczące przyrostu mocy PV za sierpień PSE powinny podać w najbliższych dniach.

Tymczasem teraz krajowy operator systemu przesyłowego poinformował o dziennym rekordzie generacji z krajowej fotowoltaiki, który został odnotowany 12 sierpnia. W tym dniu elektrownie fotowoltaiczne w Polsce wyprodukowały 12,3 GWh energii elektrycznej, a w szczytowym momencie pracowały z mocą 1609 MW, co stanowiło około 71 proc. całkowitej mocy nominalnej naszej fotowoltaiki.

REKLAMA

 

Rekordowa produkcja energii z paneli fotowoltaicznych w Polsce w dniu 12 sierpnia 2020 r. Źródło: PSE. 

To jednak nie sierpień był miesiącem, w którym w 2020 roku zainstalowane w naszym kraju panele fotowoltaiczne pracowały najwydajniej.

Dane przedstawione przez PSE pokazują, że lepszy był kwiecień charakteryzujący się niższą temperaturą przekładającą się na większą efektywność fotowoltaiki.

 

REKLAMA

Średnie dobowe wykorzystanie mocy zainstalowanej w fotowoltaice w miesiącach styczeń – sierpień 2020 r. Źródło: PSE. 

Mimo szybkiego przyrostu mocy w fotowoltaice w naszym kraju nadal znacznie większą moc posiadają elektrownie wiatrowe. Na koniec lipca wynosiła ona 6252 MW, rosnąc w ostatnim czasie jednak znacznie wolniej niż fotowoltaika.

Od 2016 r. w Polsce przybyło w energetyce wiatrowej tylko około 515 MW. Teraz jednak wraz z nowymi inwestycjami w systemie aukcyjnym moc elektrowni wiatrowych powinna rosnąć znacznie szybciej.

PSE podają, że źródła wiatrowe generują corocznie istotne wielkości energii elektrycznej – od 2015 r. jest to co najmniej 10 TWh rocznie, a w ubiegłym roku wytworzyły nawet 14 TWh.

Na razie źródła fotowoltaiczne generują znacznie mniej energii niż elektrownie wiatrowe. Według szacunków PSE, w tym roku generacja z zainstalowanych w naszym kraju paneli fotowoltaicznych powinna przekroczyć 2 TWh.

Operator systemu przesyłowego zaznacza, że od początku 2020 r. źródła wiatrowe przez około 1/4 czasu pracowały powyżej 50 proc. mocy zainstalowanej, a w przypadku fotowoltaiki stopień wykorzystania mocy nominalnej powyżej 50 proc. osiągany jest bardzo rzadko – według PSE, biorąc pod uwagę pełne doby – zaledwie przez mniej niż 1/15 czasu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.