Francuzi mają pomysł na fotowoltaiczne dachy

Francuzi mają pomysł na fotowoltaiczne dachy
Sunstyle

Działający między innymi w Polsce francuski deweloper odnawialnych źródeł energii Auko Energy chce zostać producentem fotowoltaicznych dachówek. Jego projekt wpisuje się w forsowaną ostatnio przez europejski sektor fotowoltaiczny budowę unijnego przemysłu PV, który uniezależni Europę od dostaw ogniw i modułów fotowoltaicznych z Chin.

Auko Energy jest znany przede wszystkim na rynku odnawialnych źródeł energii jako inwestor budujący elektrownie wiatrowe czy fotowoltaiczne.

Na świecie francuski deweloper zbudował lub jest w trakcie budowy odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 1,2 GW, a także posiada 3 GW w projektach rozwijanych w 15 krajach.

REKLAMA

Akuo Energy inwestuje w odnawialne źródła energii także na polskim rynku. W naszym kraju Francuzi budują obecnie farmy wiatrowe o łącznej mocy 132 MW, z których produkcja będzie rozliczana w systemie aukcyjnym. Największa będzie farma wiatrowa w Wielowsi koło Gliwic, której moc wyniesie 66 MW. Pozostałe dwie farmy wiatrowe powstaną na Pomorzu. Do wszystkich turbiny dostarczy duński Vestas.

Teraz francuska firma chce uruchomić produkcję ogniw i dachówek fotowoltaicznych w ramach projektu Sunstyle Gigafactory. W tym celu Akuo Energy ma wykorzystać najpierw istniejące już linie produkcyjne, które pozwalają na wyprodukowanie rocznie do 50 MW, a w przyszłym roku moce produkcyjne mają zostać zwiększone do 200 MW.

Sunstyle

W produkcji dachówek ma uczestniczyć firma Saint Gobain, wykorzystując w tym celu swoją fabrykę w Mannheim w Niemczech.

Koncepcja solarnych dachówek, które chce produkować na dużą skalę Akuo Energy, nie jest bynajmniej nowa. Od 2007 roku rozwija ją firma Sunstyle, która może pochwalić się w tym zakresie kilkoma realizacjami.

Pierwsza instalacja wykonana w 2008 roku w Szwajcarii otrzymała nagrodę tamtejszej branży fotowoltaicznej Swiss Solar Prize. 

REKLAMA

W 2017 roku solarne dachówki Sunstyle były już dostępne w różnych kolorach. W kolejnym roku firma nawiązała współpracę z Saint Gobain, a w ubiegłym roku z Akuo Energy. 

Szklane dachówki z ogniwami fotowoltaicznymi mają posiadać jednostkową moc na poziomie 85-115 W – w zależności od ich koloru. Do wyboru ma być 15 kolorów.

W planach Francuzów jest m.in. umieszczenie solarnych dachówek na francuskim pawilonie na wystawie EXPO 2020, która ma się odbyć w Dubaju na przełomie 2021 i 2022 r.  

 

Projekt pawilonu na EXPO 2020 / Sunstyle.

Francuzi chcą rozwinąć produkcję solarnych dachów Sunstyle, korzystając na forsowanej przez przemysł fotowoltaiczny na forum unijnym idei budowy europejskiego przemysłu fotowoltaicznego, który uniezależniłby Europę od dostaw komponentów instalacji PV z Azji. 

W promocję budowy europejskiego przemysłu producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych włączyło się m.in. europejskie stowarzyszenie SolarPower Europe.

– Kiedy Europa skupia się na zielonej odbudowie gospodarki po pandemii COVID-19, sektor fotowoltaiczny jest gotowy, aby realizować priorytet Komisji Europejskiej zawarty w programie Europejskiego Zielonego Ładu. Europejski przemysł PV daje świetną okazję do inwestowania w strategiczną technologię przyszłości. To nie tylko przełoży się na nowe miejsca pracy i budowę zrównoważonego wzrostu, ale również zwiększy bezpieczeństwo i autonomię Europy, która zawsze była kolebką innowacji w energetyce słonecznej. Już obecnie posiadamy wiele nowoczesnych projektów związanych z produkcją, które są gotowe do realizacji – zapewnia SolarPower Europe.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.