EFL: Duży potencjał w leasingu fotowoltaiki dla przedsiębiorstw

EFL: Duży potencjał w leasingu fotowoltaiki dla przedsiębiorstw
Longi Solar

Polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP doskonale orientują się w odnawialnych źródłach energii. O elektrowniach słonecznych, wodnych i wiatrowych słyszeli niemal wszyscy ankietowani, to ponad 90 proc. wskazań́ w każdym przypadku. Tyle w teorii, gdyż praktyce nie jest tak „zielono” wynika z raportu EFL pt. Zielona energia w MŚP. Pod lupą.

Z badania przeprowadzonego przez Europejski Fundusz Leasingowy wynika, że świadomość źródeł odnawialnej energii wśród polskich przedsiębiorców z segmentu MŚP jest bardzo wysoka. W przypadku trzech z nich przekracza 90 proc. – na fotowoltaikę wskazało 98 proc., energię wodną – 95 proc., a wiatrową – 92 proc. Biomasa i biogaz spontanicznie wymieniane były najrzadziej wśród źródeł energii odnawialnej.

Jednak w praktyce inwestycje we własne odnawialne źródła energii w sektorze MŚP należą w naszym kraju nadal do rzadkości. Zdecydowana większość polskich MŚP (95 proc.) nie korzysta z energii odnawialnej. Natomiast te firmy, które decydują się na OZE, wybierają fotowoltaikę (4 proc.).

REKLAMA

Nieco lepiej zapowiada się przyszłość. 1 na 9 firm z segmentu MŚP planuje inwestycje w OZE, w tym zdecydowana większość w panele fotowoltaiczne (8 proc.).

Europejski Fundusz Leasingowy zaznacza, że w przypadku większych firm zielony kierunek jest zdecydowanie popularniejszy. 30 proc. średnich firm zamierza zainwestować w energię słoneczną, 5 proc. w wiatrową, a kolejne 5 proc. w pompy ciepła.

Cytowany w raporcie EFL Marcin Ścigan aktualnie zastępca dyrektora departamentu ds. OZE w Ministerstwie Klimatu, a poprzednio kierownik ds. OZE z Forum Energii, ocenia, że o ile do niedawna najważniejszym czynnikiem, który napędzał dyskusje o transformacji energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii, o tyle obecnie jest to spadek kosztów produkcji zielonej energii.

– Dzięki wsparciu publicznemu i upowszechnieniu OZE, na świecie, a co za tym idzie również w Polsce, te technologie stały się tańsze. Przede wszystkim mam tutaj na myśli technologię wiatrową i słoneczną, gdzie koszty produkcji spadły wielokrotnie w przeciągu ostatnich lat. W przypadku energetyki słonecznej to jest ok. 80 proc., a w przypadku energetyki wiatrowej na lądzie ten wskaźnik wynosi ok. 50 proc. Niestety, ceny energii dla mikro, małych i średnich firm w taryfie B i C wraz z kosztami dystrybucji są̨ najwyższe wśród wszystkich odbiorców energii. I najczęściej brak wiedzy i możliwości negocjacyjnych powoduje, że mały przedsiębiorca kupuje energię za wyższą stawkę w nieodpowiedniej dla siebie taryfie. Dlatego też ważna jest świadomość i edukacja w zakresie możliwości wykorzystania energii w poszczególnych wariantach oraz OZE wśród właścicieli MŚP – mówi Marcin Ścigan.

REKLAMA

Sposób na sfinansowanie fotowoltaiki

Europejski Fundusz Leasingowy wychodzi naprzeciw zainteresowaniu firm inwestycjami w OZE, oferując leasing instalacji fotowoltaicznych.

Z oferty EFL mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy planują instalacje fotowoltaiki na nieruchomościach komercyjnych będących własnością leasingobiorcy. Instalacja może być zamontowana na dachach budynku bądź na gruncie. Moc pojedynczej instalacji może wynosić maksymalnie 50 kW.

Klienci zainteresowani finasowaniem instalacji fotowoltaicznych w EFL mogą skorzystać z procedury uproszczonej – wystarczy tylko oświadczenie klienta o wynikach firmy, które zastępuję wymagane standardowo dokumenty finansowe. Do wyboru pozostaje jedynie forma finasowania – leasing czy pożyczka. Wpłata początkowa może wynieść nawet 0 proc., a okres finansowania może sięgać 84 miesięcy.

– Jesteśmy jedną z pierwszych firm leasingowych w Polsce, które udzielają finasowania na zakup instalacji fotowoltaicznych. Jak wskazują dane, jest to bardzo perspektywiczny i ciekawy segment rynku, w  którym widzimy duży potencjał – zapewnia Wojciech Przybył, członek zarządu EFL.

Badanie zostało zrealizowane przez ICAN Institute na zlecenie EFL S.A. z właścicielami, współwłaścicielami i osobami odpowiedzialnymi za finanse w segmencie firm MŚP z całego kraju, z różnych branż. W sumie zrealizowano 500 wywiadów. 40 proc. stanowili mikroprzedsiębiorcy zatrudniający do 9 osób, 30 proc. mali przedsiębiorcy zatrudniający do 49 osób, tyle samo średni przedsiębiorcy z maksimum 249 osobami na pokładzie. W raporcie zastosowano wnioskowanie dla MŚP w Polsce. Badanie wykonano metodą telefonicznych ankiet (CATI) od 11 do 29 maja 2020 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.