KGHM buduje farmę fotowoltaiczną „w technologii 4.0”

KGHM buduje farmę fotowoltaiczną "w technologii 4.0"
KGHM

Należąca do miedziowego potentata spółka KGHM Zanam przystąpiła do budowy na terenach Huty Miedzi Legnica elektrowni fotowoltaicznej w technologii, którą określa jako 4.0.

Jak tłumaczy KGHM, standard 4.0 ma oznaczać, że farma fotowoltaiczna będzie „w pełni zinformatyzowana i zautomatyzowana, wyposażona w wirtualną dyspozytornię (Control Room) i wybudowana zgodnie z zalecanymi przez Międzynarodową Agencję Energii kierunkami rozwoju energetyki fotowoltaicznej”.

Ponadto wdrożony ma zostać system monitorowania wysokiej rozdzielczości, który umożliwi diagnostykę stanu technicznego i zdalne wykrywanie usterek przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

REKLAMA

Przy monitoringu stanu paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów wykorzystywane mają być zaawansowane algorytmy analityczne oparte na przetwarzaniu ogromnych zbiorów danych, uczeniu maszynowym i metodach sztucznej inteligencji.

Budowa farmy fotowoltaicznej zakończy się jeszcze w 2020 roku, jej moc wyniesie 3,146 MWp, na co złoży się 9534 paneli fotowoltaicznych. Roczny poziom produkowanej energii jest szacowany na około 3 GWh.

W pobliżu budowy powstała mała instalacja PV zożona z kilkudziesięciu paneli fotowoltaicznych, która zasila punkt ładowania ZANPERa – należącego do KGHM wozu transportowego z napędem elektrycznym.

REKLAMA

Zgodnie ze strategią KGHM, do 2030 roku połowę zapotrzebowania na energię koncern miedziowy pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE.

Miedziowy potentat konsumuje co roku około 2,8 TWh energii elektrycznej, w tym na razie 1/4 pochodzi z jego własnych źródeł.

W planach KGHM jest budowa m.in. trzech elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 13 MW, które mają powstać także na terenach Huty Miedzi Głogów i Zakładu Hydrotechnicznego w miejscowości Obora koło Lubina.

Wcześniej KGHM informował, że szykuje też inne projekty PV, w tym dużo większe, o mocach odpowiednio 66 MW i 30 MW. W pierwszym przypadku tak ogromna elektrownia fotowoltaiczna może powstać w Wierzbnej, a w drugim przypadku chodzi o wykorzystanie terenów dawnej kopalni Konrad w Iwinach pod Bolesławcem.

KGHM sygnalizował też zainteresowanie budową farm wiatrowych, uzależniając to jednak od zmian w prawie określającym zasady takich inwestycji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.