Coca-Cola instaluje panele fotowoltaiczne

Coca-Cola instaluje panele fotowoltaiczne
Luminus

Na obiektach należących do belgijskiego odziału koncernu pojawiły się instalacje fotowoltaiczne. Kilka lat temu europejski oddział Coca Coli zobowiązał się, że w 2020 roku będzie w całości równoważyć swoje zapotrzebowanie własną generacją zielonej energii lub umowami na zakup energii z OZE. 

W 2016 roku spółka Coca-Cola Hellenic Bottling Company wyznaczyła cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wśród nich znalazł się cel pozyskiwania w 2020 roku 40 proc. czystej energii, podczas gdy do końca 2016 roku Coca Cola HBC osiągnęła poziom 27 proc. pokrycia swojego zapotrzebowania energią z bezemisyjnych źródeł.

Z kolei firma Coca-Cola European Partners zdecydowała, że do 2020 roku będzie w całości pokrywać swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną z OZE w stosunku do poziomu 75 proc. w roku 2016.

REKLAMA

Zwiększaniu udziału czystej energii i redukowaniu emisji CO2 mają służyć takie inwestycje, jak sfinalizowana właśnie w Brukseli, gdzie na obiektach należących do firmy Coca-Cola Services pojawiły się 4122 panele fotowoltaiczne. W tym 990 paneli zainstalowano na dachach budynków, 810 pojawiło się na zadaszeniach parkingów, a pozostałe zainstalowano na gruncie.

Łączna moc instalacji fotowoltaicznej wyniesie 1,272 MWp i ma ona wytwarzać w skali roku przeciętnie 1,218 GWh energii elektrycznej. Taka ilość energii odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu około 350 belgijskich gospodarstw domowych.

Inwestycja została zrealizowana przez Luminus – firmę z grupy EDF, która pozostanie właścicielem instalacji i która będzie korzystać z certyfikatów z przyznawanych w Belgii za produkcję zielonej energii.

REKLAMA

Produkowana energia zostanie w całości zagospodarowana na miejscu przez Coca-Cola Services, co przełoży się na redukcję emisji CO2 na poziomie 295 ton rocznie.

Ponadto w ciągu najbliższych dwóch lat Coca-Cola Services ma zainstalować w pobliżu instalacji fotowoltaicznych także turbinę wiatrową o mocy 2,4 MW, dzięki której zwiększy produkcję energii odnawialnej o około 5,1 GWh rocznie.

W ten sposób belgijski oddział Coca-Cola Services zwiększy udział OZE w konsumowanej energii do 65 proc.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.