Fotowoltaika w Polsce ma przyszłość. Zaufaj ekspertom ATUM

Fotowoltaika w Polsce ma przyszłość. Zaufaj ekspertom ATUM
Mariana Proenc / Unsplash

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej w Polsce oraz coraz bardziej widocznym naciskiem na ekologiczne rozwiązania branża fotowoltaiczna zaczęła rozwijać się bardzo dynamicznie. Na rynku pojawiło się wiele firm oferujących panele fotowoltaiczne, jak i ich instalację. Jak wygląda przyszłość tej technologii w naszym kraju? Czy fotowoltaika w dalszym ciągu będzie się rozwijała, czy może to tylko chwilowa moda?

Fotowoltaika nie jest nową technologią, ponieważ rozwija się na świecie od kilkudziesięciu lat. Jednak w Polsce dopiero w ostatnich latach znacznie zyskuje na popularności. Jest wiele powodów, dla których panele fotowoltaiczne można coraz częściej spotkać na polskich dachach oraz na specjalnych fotowoltaicznych farmach. 

Fotowoltaika w ostatnich latach

REKLAMA

Technologia paneli fotowoltaicznych przez lata była dopracowywana. Dzisiaj produkowane panele posiadają wysoką wydajność i utrzymują ją przez długie lata. Stały się również tańsze, dlatego założenie instalacji fotowoltaicznej jest inwestycją, która coraz bardziej się opłaca.

Jej opłacalność zwiększa się za sprawą rosnących cen energii. W Polsce większość produkcji energii elektrycznej opiera się o paliwach kopalnych, w związku z czym nasz kraj płaci coraz większe kwoty w ramach opłat za emisję CO2.

Kolejną zachętą do inwestycji w fotowoltaikę są coraz liczniejsze programy dotacji, które są oferowane przez państwo czy też Unię Europejską. Obecnie konsument indywidualny może uzyskać do 5000 zł dotacji na instalację fotowoltaiczną.

Mikroinstalacje

Program Mój Prąd, prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w połączeniu z ulgą termomodernizacyjną znacznie zwiększyły zainteresowanie konsumentów indywidualnych tą technologią.

Konkretne programy finansowego wsparcia w połączeniu z rosnącymi kosztami energii elektrycznej w dalszym ciągu będą wyraźnym stymulatorem do wzrostów inwestycji w fotowoltaikę. 

Płacimy coraz większe opłaty za emisję CO2. Dopóki Polska nie stanowczo nie postawi na OZE, dopóty ceny energii elektrycznej nie zaczną spadać. W związku z tym można przewidywać, że w następnych latach zainteresowanie fotowoltaiką przez konsumentów indywidualnych będzie tylko rosnąć. 

REKLAMA

Farmy fotowoltaiczne

Farmy fotowoltaiczne również mają w Polsce dość pozytywną przyszłość. Obecnie w Polsce produkowane jest 800 MW mocy z energii słonecznej, natomiast Polska Grupa Energetyczna chce osiągnąć 3 GW do 2030 roku. W ten sposób PGE nawiązało m.in. współpracę z PKP i wyznaczyło cel pozyskania 100 tysięcy hektarów terenów kolejowych pod budowę farm fotowoltaicznych.

Warto wspomnieć, że polski rynek naziemnych farm fotowoltaicznych obecnie bazuje na systemie aukcyjnym. Inwestorzy otrzymują 15-letnie gwarancje sprzedaży energii po cenach oferowanych podczas aukcji. Ocenia się, że sektor farm fotowoltaicznych przeżyje prawdziwi rozkwit w latach 2021-2022. Rynek fotowoltaiki stanie się bardziej zrównoważony pomiędzy farmami fotowoltaicznymi oraz instalacjami wykonywanymi dla konsumentów.

Rynek fotowoltaiki w Polsce w najbliższych latach z pewnością będzie dynamicznie się rozwijał. W tym czasie warto zaufać specjalistom branży i zacząć zarabiać na tym ekologicznym trendzie.

Jednym z takich specjalistów jest firma ATUM, która oferuje profesjonalne doradztwo, szkolenia oraz realizację instalacji w zakresie szeroko rozumianej fotowoltaiki.

 

ATUM Sp. z o.o. – Akredytowane Centrum Szkoleń OZE
„Szkolimy z dobrą energią”

ul. Ostrowskiego 7, Wrocław, tel. 71 786 62 87
biuro@atum.edu.pl
www.atum.edu.pl – na stronie znajdziesz pełną ofertę ATUM – lidera szkoleń OZE.

Polub profil firmy i bądź na bieżąco:  
www.facebook.com/ATUMedu/
www.linkedin.com/company/atumedu

 

artykuł sponsorowany