Holendrzy opracowali kolorowe panele fotowoltaiczne

Holendrzy opracowali kolorowe panele fotowoltaiczne
Studio Solarix

Holenderski startup Studio Solarix wprowadza na rynek kolorowe moduły fotowoltaiczne, które poszerzą możliwości integracji fotowoltaiki z budynkami, dając architektom większy wybór jeśli chodzi zastosowanie PV.

Technologia oferowana przez holenderski startup charakteryzuje się niższą sprawnością przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną od tradycyjnych modułów PV.

Bezramowe moduły fotowoltaiczne typu szyba-szyba mają sprawność 13,8 proc. W efekcie na pojedynczym module osiągana jest moc nominalna na poziomie 110-180 W, czyli relatywnie niewielka w porównaniu do dostępnych na rynku standardowych, krystalicznych modułów, których sprawności przekraczają już 20 proc.

REKLAMA

Długość modułów oferowanych przez holenderską firmę może wynosić od 37,2 cm do 185 cm, a szerokość od 34,7 cm do 120 cm – w zależności od konkretnych potrzeb. Waga modułu sięga 22,5 kg na m2.

Produkt od Studio Solarix ma jednak wygrywać estetyką, a zainteresowani nim powinni być zwłaszcza inwestorzy i architekci szukający rozwiązań z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami. Moduły są dostępne w różnych odcieniach kolorów niebieskiego, zielonego, czerwonego i  szarego.

Holendrzy przyznają, że od początku pracowali nad produktem, który jak najlepiej wpasuje się w architekturę budynków i że stawiali na pierwszym miejscu na design, do którego dopiero szukali odpowiednich rozwiązań technologicznych.

Jak zapewnia w rozmowie z PV Magazine współtwórca Studio Solarix, Reinier Bosch, obecnie trwają rozmowy z partnerami na temat sprzedaży licencji na produkcję modułów opracowanych przez Holendrów i pracują oni ponadto nad zastosowaniem wydajniejszych ogniw. Na razie ogniwa są pozyskiwane od producentów z Holandii i Litwy.

Studio Solarix chce ponadto zaoferować moduły mające okrągły kształt.  

REKLAMA

Pierwszy, komercyjny projekt, w którym zostały wykorzystane moduły od Studio Solarix, został zrealizowany w Eindhoven w 2018 roku.

Największa instalacja wykonana dotychczas z wykorzystaniem modułów holenderskiej firmy zajmuje 400 m2.

 

Instalacja w Eindhoven. Źródło: Studio Solarix.


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.