"Moc standardowego modułu PV wkrótce wzrośnie do 275 W"

"Moc standardowego modułu PV wkrótce wzrośnie do 275 W"
OregonDOT, flickr cc

W swoim ostatnim raporcie „PV Equipment Quarterly” firma konsultingowa NPD Solarbuzz zwraca uwagę na działania producentów ogniw fotowoltaicznych, które w najbliższym czasie powinny doprowadzić do znaczącego wzrostu wydajności modułów PV. 

Według NPD Solarbuzz, dzięki wdrażaniu przez producentów ogniw fotowoltaicznych nowych technik produkcji, w niedługim czasie możemy spodziewać się istotnego zwiększenia efektywności modułów fotowoltaicznych. Amerykańska firma konsultingowa szacuje, że przeciętna moc standardowego polikrystalicznego modułu złożonego z 60 ogniw wzrośnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy do 275 W. 

– Po pojawieniu się nadpodaży produkcji na globalnym rynku producentów ogniw fotowoltaicznych w 2011 r., w którym co kwartał zwiększano potencjał produkcji ogniw o ok. 4-6 GW, w latach 2012-2013 liczba fabryk produkujących ogniwa krystaliczne zmalała. W tym czasie pozostali producenci ogniw skupiali się na cięciu kosztów poprzez zwiększanie wydajności produkcji – informuje NPD Solarbuzz, dodając, że producenci ogniw zaczęli w tym czasie kupować wyższej jakości wafle krzemowe, co pozwoliło na zwiększenie mocy standardowego modułu PV złożonego z 60 ogniw do poziomu 265 W. 

REKLAMA

REKLAMA

Porównanie globalnego wzrostu nowego potecjału produkcji ogniw krystalicznych (kolor czerwony) ze wzrostem zmodernizowanego potencjału produkcji ogniw krystalicznych (kolor żółty). Źródło: PV Equipment Quarterly, NPD Solarbuzz, lipiec 2014. 

NPD Solarbuzz zwraca uwagę, że obecnie standardowe krystaliczne moduły fotowoltaiczne stanowią aż 92% produkcji modułów PV ogółem, a tylko 8% to moduły cienkowarstwowe. W przypadku produkcji modułów krystalicznych, 68%% z nich powstaje z tańszych ogniw polikrystalicznych, które są wykorzystywane przez czołowych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie – Yingli Green,Trina Solar czy Renesola.

Amerykańska firma konsultingowa informuje ponadto, że w ostatnim czasie chińscy producenci ogniw fotowoltaicznych wprowadzili nowe techniki produkcji, które zaowocują wkrótce zwiększeniem wydajności ogniw. 

Zdaniem NPD Solarbuzz, tylko wdrożenie technologii PERC (Passivated Emiter and Rear Cell) pozwoli na zwiększenie mocy nominalnej typowego polikrystalicznego panelu fotowoltaicznego złożonego z 60 ogniw – o 10 W, a w przypadku modułu monokrystalicznego – o 15 W. 

gramwzielone.pl