REKLAMA
 
REKLAMA

Photon chce zarobić na nowych farmach fotowoltaicznych 2 mln euro rocznie

Photon chce zarobić na nowych farmach fotowoltaicznych 2 mln euro rocznie
fot. Photon Energy

Nowe farmy PV uruchomione przez Photon Energy mają 9,5 MWp mocy zainstalowanej. Spółka szacuje, że sprzedaż energii przyniesie jej przychód roczny na poziomie nawet 2 mln euro.

Photon Energy ukończył realizację i przyłączył do sieci dwie elektrownie fotowoltaiczne w Rumunii. Łączna moc wytwórcza instalacji wynosi 9,5 MWp. Za inwestycje odpowiadała rumuńska spółka należąca do grupy – Engineering Romania S.R.L.

Jedna z nowo uruchomionych farm fotowoltaicznych znajduje się w pobliżu Aiud. To instalacja o mocy 4,73 MWp. Z kolei druga farma PV powstała w pobliżu Teiuș, a jej moc zainstalowana wynosi 4,73 MWp. Obie lokalizacje znajdują się w okręgu Alba w Rumunii.

REKLAMA

14 GWh energii

Photon Energy oczekuje, że całkowita roczna produkcja z elektrowni w Aiud i Teiuș wyniesie odpowiednio około 6,8 GWh i 7,1 GWh energii elektrycznej. Będzie ona sprzedawana na zasadach rynkowych – poza systemem wsparcia i bez umowy z odbiorcą końcowym.

Według szacunków spółki – bazujących na kontraktach terminowych (base load) na rynku rumuńskim – przychody ze sprzedaży energii z nowych instalacji powinny w najbliższych 12 miesiącach osiągnąć poziom około 2 mln euro.

REKLAMA

Na nowych rumuńskich farmach fotowoltaicznych Photon wykorzystał wysokosprawne moduły PV typu bi-facial zainstalowane na jednoosiowych trackerach. Wytwarzana energia będą wprowadzana do sieci zarządzanej przez Distribuție Energie Electrică Romania.

120 MW w portfelu OZE

Elektrownie w Aiud i Teiuș stanowią dla nas kolejny, ważny kamień milowy w rozwoju na rynku energii odnawialnej w Rumunii, po tym jak od początku roku oddaliśmy w tym kraju do eksploatacji nasze cztery pierwsze instalacje PV – powiedział Georg Hotar, CEO Photon Energy Group. – W najbliższych tygodniach planujemy uruchomić tam kolejne projekty o łącznej mocy około 10 MWp, rozszerzając moc zainstalowaną naszego portfela elektrowni własnych (IPP) do ponad 120 MWp.

Obecnie Photon Energy posiada i eksploatuje na świecie 94 elektrownie o łącznej mocy 113,1 MWp. Energia wytwarzana przez elektrownie o łącznej mocy blisko 100 MWp sprzedawana jest na warunkach rynkowych.

Niedawno spółka opublikowała raport roczny za rok 2022, w którym zanotowała przychody wyższe o 160 proc. niż w roku wcześniejszym. Więcej na ten temat w artykule: Photon Energy z rekordowymi przychodami.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

w jakiej orientacji chodzi taki tracker?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA