REKLAMA
 
REKLAMA

Photon Energy z rekordowymi przychodami

Photon Energy z rekordowymi przychodami
fot. Photon Energy

Grupa Photon Energy opublikowała raport finansowy za rok 2022. Odnotowała w tym czasie nie tylko rekordowe przychody – także EBIDTA grupy wzrosła o ponad 150 proc.

Poziom 95,1 mln euro zanotowała Grupa Photon Energy po stronie przychodów w roku 2022. Jest to wzrost o 161,7 proc. względem roku wcześniejszego.

EBITDA grupy wyniosła w ubiegłym roku 24,3 mln euro i jest to wynik o 153,6 proc. wyższy niż rok wcześniej. Ponadto Photon osiągnął zysk netto w wysokości 6,3 mln euro, podczas gdy w roku 2021 zanotował stratę netto na poziomie 6,43 mln euro.

REKLAMA

Kapitał własny grupy zwiększył się o 36,7 proc. r/r – do 70,4 mln euro – natomiast skorygowany wskaźnik kapitału własnego wzrósł do poziomu 32 proc.

Duże europejskie inwestycje

W 2022 roku Grupa Photon Energy uruchomiła elektrownię fotowoltaiczną na Węgrzech o łącznej mocy 1,4 MWp. Ponadto rozpoczęła budowę farmy PV w Rumunii o łącznej mocy 32 MWp – w dniu publikacji raportu do użytku oddane było 11,7 MWp.

Jak informuje spółka, pipeline europejskich projektów – realizowanych na Węgrzech, w Polsce i Rumunii – zwiększył się do poziomu 617 MWp na koniec 2022 roku, co jest wzrostem o 29,7 proc. względem roku wcześniejszego.

Hybrydowe projekty za oceanem

Photon nabył prawa do projektu (wraz z gruntem) instalacji fotowoltaicznej zintegrowanej z magazynem energii o mocy i pojemności odpowiednio 9,8 MWp i 10 MWh. Inwestycja realizowana będzie w Australii, w stanie Nowa Południowa Walia. To będzie pierwszy hybrydowy projekt spółki i kamień milowy w zakresie wielkoskalowych instalacji PV zintegrowanych z magazynem energii.

Także w Australii grupa prowadziła pilotażowy projekt mający na celu wyeliminowanie lub ograniczenie zanieczyszczeń związkami per- i polifluoroalkilowymi (PFAS) wód gruntowych.

REKLAMA

Ponadto w drugiej połowie 2022 roku Grupa Photon Energy zwiększyła wartość emisji zielonych obligacji do 77,5 mln euro. Na dzień publikacji raportu ich wartość wynosiła 80 mln euro.

Nie tylko fotowoltaika

Grupa Photon Energy działa w sektorze fotowoltaiki i dostarczania czystej wody od 2008 roku. Od tego czasu zbudowała i uruchomiła elektrownie PV o łącznej mocy ponad 131 MWp. Obecnie ma w swoim portfolio instalacje o łącznej mocy 103,6 MWp i rozwija projekty o łącznej mocy 957 MWp w Australii, na Węgrzech, w Polsce i Rumunii.

Spółka świadczy także usługi technicznego utrzymania (O&M) dla instalacji fotowoltaicznych o mocy około 380 MWp na całym świecie.

Za pośrednictwem w pełni zależnej spółki Lerta SA Photon Energy zdobyła koncesje na obrót energią elektryczną w Polsce, Czechach, Rumunii, Serbii oraz na Słowacji i Węgrzech. Lerta jest trzecim co do wielkości agregatorem usług DSR świadczonych dla polskiego operatora sieci przesyłowej PSE. Na rok 2023 ma zakontraktowaną moc 134 MW.

Ponadto Photon agreguje wytwórców i odbiorców energii poprzez wirtualną elektrownię (VPP). Jej łączna moc osiągnęła prawie 300 MW.

Jedną z głównych linii biznesowych grupy jest także Photon Water, która dostarcza rozwiązania w zakresie czystej wody. Obejmują one usługi uzdatniania i rekultywacji, a także rozwoju i zarządzania studniami i innymi źródłami wody.

Photon Energy N.V., spółka holdingowa Photon Energy Group, jest notowana na giełdach w Warszawie, Pradze i Frankfurcie oraz na niemieckiej platformie transakcyjnej XETRA.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA