REKLAMA
 
REKLAMA

Hiszpańska fotowoltaika zanotowała duży wzrost mocy

Hiszpańska fotowoltaika zanotowała duży wzrost mocy
Fot. Unsplash - Zbynek Burival

Jak podał hiszpański operator sieci energetycznej Red Electrica de Espana (REE), w 2023 r. Hiszpania zwiększyła swoją zdolność wytwarzania energii fotowoltaicznej o 28 proc. w porównaniu z rokiem 2022.

W raportach dotyczących hiszpańskiego systemu elektroenergetycznego oraz energii odnawialnej podano, że w ubiegłym roku w Hiszpanii zainstalowano prawie 5,6 GW nowej mocy w fotowoltaice. Na koniec ubiegłego roku łącznie w tym kraju w instalacjach PV zainstalowanych było ponad 25,5 GW mocy.

Dzięki zeszłorocznym inwestycjom w fotowoltaikę to źródło stanowi już 20,3 proc. mocy wytwórczych w hiszpańskiej elektroenergetyce.

REKLAMA

Rozwój źródeł OZE

W 2023 r. w Hiszpanii zainstalowano także 661 MW nowej mocy w projektach wiatrowych oraz zaledwie 4 MW w innych odnawialnych źródłach energii. Biorąc pod uwagę wszystkie rozwinięte w tym czasie inwestycje w OZE, moc wytwarzania energii odnawialnej w kraju wzrosła o 8,8 proc. – do ponad 77 GW na koniec 2023 r. Stanowi to 61,3 proc. całkowitej zainstalowanej mocy.

Ogółem Hiszpania zakończyła rok 2023 z ponad 125,6 GW mocy zainstalowanej w krajowej elektroenergetyce.

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych wzrosła w ciągu roku o 15,1 proc. do rekordowego poziomu 134,321 TWh. Wynik ten sprawił, że wzrost udziału energii odnawialnej w całkowitej produkcji energii w Hiszpanii osiągnął najwyższy w historii poziom. Wyniósł on w 2023 r. 50,3 proc. – w porównaniu z 42,2 proc. rok wcześniej.

REKLAMA

Jak podsumował operator REE, taka ilość energii wyprodukowana z odnawialnych źródeł energii przyczyniła się do obniżenia emisji ekwiwalentu CO2 o prawie 28 proc. w stosunku do roku 2022.

Ten region wyprodukował najwięcej energii z OZE

Z raportów REE wynika, że pod względem produkcji energii odnawialnej rekordzistą w kraju był region Kastylii i León. Odnawialne źródła energii, takie jak wiatr, słońce i woda, w 2023 r. wygenerowały tam 17,3 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej ogółem w Hiszpanii.

To właśnie w tym rejonie w ubiegłym roku powstała m.in. hybrydowa elektrownia fotowoltaiczno-wiatrowa w formule cable pooling. Instalacja fotowoltaicznej o mocy 74 MW dołączy do istniejącego kompleksu farm wiatrowych BaCa – Ballestas i Casetona o łącznej mocy 69 MW. Więcej o tym w artykule: Hybrydowa elektrownia w formule cable pooling ukończona.

Jak podaje REE, na drugim końcu pod względem produkcji zielonej energii znalazła się Ceuta, autonomiczne miasto Hiszpanii na wybrzeżu Afryki Północnej. Ceuta nie wytworzyła ani nie zużyła nawet 1 GWh energii odnawialnej. System energetyczny jest w niej w całości oparty na paliwach kopalnych i ma jedynie 91 MW mocy zainstalowanej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Uwzględniając liczbę ludności (w PL 37,7 a w E 48,3 mln) to nasze 17 GW zainstalowanej mocy odpowiada 21,8 GW w Hiszpanii. Więc niewiele nam do nich brakuje. Oczywiście oni uzyskują znacznie wyższą sprawność z fotowoltaiki, ale tego nam się nie uda zmienić z uwagi na średnie nasłonecznienie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA