REKLAMA
 
REKLAMA

Hybrydowa elektrownia w formule cable pooling ukończona

Hybrydowa elektrownia w formule cable pooling ukończona
Iberdrola

Ta inwestycja kosztowała Iberdrolę ponad 40 mln euro. Łączy dwie duże instalacje OZE – fotowoltaiczną i wiatrową – w ramach jednego punktu przyłączenia. 

Koncern energetyczny zakończył budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 74 MW w regionie Castilla y León, w hiszpańskiej prowincji Burgos. Celem przedsięwzięcia jest hybrydyzacja istniejącego kompleksu farm wiatrowych BaCa – Ballestas i Casetona o łącznej mocy 69 MW.

Inwestycja Iberdroli jest pierwszą w Hiszpanii hybrydową elektrownią w formule cable pooling, łączącą farmę wiatrową z farmą fotowoltaiczną. Ma to pozwolić na optymalizację wykorzystania sieci i minimalizację wpływu instalacji na środowisko.

REKLAMA

Zbudowana instalacja PV o mocy 74 MW składa się z ponad 120 tys. modułów fotowoltaicznych. Leży na terenie gmin Revilla Vallejera, Villamedianilla i Vallejera w Burgos. Obecnie jest na etapie uruchamiania.

Lokalny udział

Iberdrola podaje, że zrealizowany projekt charakteryzuje się znacznym stopniem tzw. local content. Inwestycja przyczyniła się do pobudzenia lokalnej gospodarki i powstania nowych miejsc pracy w regionie. W prace zaangażowano ponad 360 specjalistów.

Na hybrydową inwestycję łączącą wykorzystanie energii wiatrowej i słonecznej w ramach jednego punktu przyłączenia Iberdrola przeznaczyła ponad 40 milionów euro. W kolejnych latach koncern planuje kolejne projekty w formule cable pooling w Hiszpanii. W ten sposób chce maksymalnie wykorzystać potencjał istniejących elektrowni.

REKLAMA

Cable pooling

Hybrydowe elektrownie wykorzystują ten sam punkt przyłączenia do sieci i współdzielą infrastrukturę – podstację i linię odprowadzającą wyprodukowaną energię elektryczną. Ponieważ są zlokalizowane na terenach, gdzie już wcześniej wytwarzana była energia odnawialna, korzystają z powstałej już infrastruktury. Dzięki temu obniża się wpływ instalacji na środowisko i otoczenie.

Zastosowanie dwóch technologii, których profile produkcji wzajemnie się uzupełniają, ma znacznie zmniejszać zależność od zmiennych warunków atmosferycznych i ograniczeń wynikających z chwilowego braku źródeł energii. To zaś prowadzi do bardziej stabilnej i wydajnej produkcji.

Duże inwestycje na obszarach wiejskich

Iberdrola uznaje energię odnawialną za siłę napędową dla rozwoju obszarów wiejskich. W Castilla y León jej inwestycje mają się przyczyniać do ożywienia gospodarczego. Oprócz nowej instalacji w formule cable pooling koncern rozwija w tym obszarze także dwie duże instalacje fotowoltaiczne. To farmy PV Velilla i Virgen de Areños III o łącznej mocy 400 MW.

Swoją pierwszą elektrownię fotowoltaiczną w prowincji Burgos Iberdrola uruchomiła w zeszłym roku. Farma fotowoltaiczna Revilla-Vallejera ma moc 50 MW. Niedawno natomiast zakończyła się budowa i ruszyły prace nad rozruchem elektrowni fotowoltaicznej Villarino, także o mocy 50 MW, w Salamance.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA