2017 najlepszym rokiem polskiej fotowoltaiki – 4 powody

2017 najlepszym rokiem polskiej fotowoltaiki - 4 powody
Fot. Solsum

Wymieniamy cztery powody, przez które fotowoltaika w przyszłym roku w Polsce będzie się miała jeszcze lepiej.

Po pierwsze, Ministerstwo Energii chce do 2020 roku zwielokrotnić moc elektrowni słonecznych w Polsce. Resort przekonały m.in. analizy Polskich Sieci Elektroenergetycznych, które od dawna zwracały uwagę, że rozwój fotowoltaiki może mieć pozytywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Przypominamy, że aktualna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosi ponad 150 MWp, podczas gdy 5 lat temu było to zaledwie 2 MWp.

REKLAMA

Do 2020 roku chcielibyśmy mieć nie mniej niż 1000 MW w fotowoltaice, chociaż PSE mówi, że to powinno być co najmniej 2000 MW ─ mówił niedawno Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii.

Ministerstwo wyciągnęło wnioski z raportu przygotowanego w ubiegłym roku przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, po konieczności wprowadzenia 20. stopnia zasilania. Ograniczenia dostaw energii dotknęły wtedy blisko 2 tys. przedsiębiorstw.

Po drugie, mamy największą w historii pulę środków unijnych do wykorzystania właśnie na wsparcie odnawialnych źródeł energii. Ogólna pula środków przeznaczona na OZE do 2020 r. wynosi około:

1) Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko – ok. 1,2 mld zł;

2) Regionalne Programy Operacyjne – ok. 4,5 mld zł,

3) Program Rozwoju Obszarów Wiejskich – ok. 0,5 mld zł.

Funduszy jest tak dużo, że większość samorządów nie radzi sobie z ich wydatkowaniem, wydając 2-4 proc. środków zaplanowanych do wydania na ten rok.

Jak wskazuje Ministerstwo Rozwoju, wśród liderów wydatkowania funduszy unijnych z obecnej perspektywy są województwa: pomorskie, wielkopolskie i opolskie, gdzie zakontraktowano już ponad 10 proc. środków. Najsłabiej sytuacja wygląda na Podlasiu, w woj. warmińsko-mazurskim, lubelskim i kujawsko-pomorskim, gdzie zakontraktowano poniżej 3 proc. dostępnych funduszy. Różnice między regionami są naprawdę bardzo duże ─ zaznacza resort rozwoju.

Po trzecie, w ciągu ostatniego roku ceny modułów fotowoltaicznych spadły – głównie za sprawą Chin, które biją kolejne rekordy zainstalowanej mocy w fotowoltaice (43 GW na koniec 2015 r. i 20 GW w I połowie 2016 r.!). Koszt modułów PV stanowi największy udział w całym koszcie inwestycji w farmy fotowoltaiczne, a jego obniżenie oznacza poprawienie rentowności projektów i łatwiejsze finansowanie.

REKLAMA

Po czwarte, dynamicznie rośnie liczba prosumentów. Według danych Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, na chwilę obecną w Polsce mamy już 153 MW łącznej mocy zainstalowanej w fotowoltaice, domowych systemów jest ponad 11,2 tys. na łączną moc ponad 62 MW, z czego najwięcej zamontowano w I połowie 2016 r. Trend powinien się utrzymać, sprzyja temu także wzrost sprawności ogniw fotowoltaicznych (np. dzięki wdrożeniu technologii PERC), nowe systemy magazynowania energii, wzrost świadomości ekologicznej, a także ustabilizowanie regulacji prawnych i zasad rozliczeń dla mikroinstalacji o mocy do 40 kWp.

SOLSUM, wiodąca firma z branży fotowoltaiki w Polsce, posiada ponad 500 wykonanych instalacji i 5 lat doświadczenia w fotowoltaice.

Dzięki wieloletniej współpracy z producentami paneli fotowoltaicznych i falowników jesteśmy w stanie zaproponować bardzo konkurencyjne warunki cenowe, jednocześnie realizując inwestycje na wysokiej jakości komponentach – m.in: REC Group, LG, SMA, ABB, Schneider Electric. Dzięki zastosowaniu własnej, polskiej konstrukcji jesteśmy w stanie obniżyć koszty montażu i mieć wpływ na jakość i wytrzymałość systemu mocowania – wyjaśnia przedstawiciel firmy SOLSUM.

Klientom przygotowującym inwestycje na 2017 r. możemy zaproponować specjalne ceny w zakresie budowy farm fotowoltaicznych. Elektrownię PV o mocy 1 MWp z pakietem systemu monitorowania jesteśmy w stanie wybudować już za 850 000 euro netto. Taka inwestycja w ciągu roku wyprodukuje ok. 1 GWh energii elektrycznej w warunkach polskich – dodaje przedstawiciel SOLSUM.

Firma SOLSUM oferuje pomoc od samego początku inwestycji: wykonanie audytów lokalizacji elektrowni fotowoltaicznej, opracowanie projektów, pozyskanie warunków zabudowy, decyzji środowiskowych, warunków przyłączenia, pozwolenia na budowę oraz przygotowanie wniosku o dofinansowanie.

SOLSUM wraz z partnerami pozyskało z regionalnych i krajowych Programów Operacyjnych dotacje unijne w wysokości 1,5 mld złotych zarówno dla przedsiębiorstw jak i jednostek samorządu terytorialnego.

Kontakt

SOLSUM sp. z o.o.

e-mail: biuro@solsum.pl

www: solsum.pl

tel.: 665 778 500

artykuł sponsorowany