Sprawność ogniw PERC coraz wyższa. Nowy rekord

Sprawność ogniw PERC coraz wyższa. Nowy rekord
Fot. Longi Green Energy Technology

Chiński producent modułów fotowoltaicznych Longi Green Energy Technology potwierdza swoje aspiracje dotyczące znalezienia się w  gronie liderów globalnego rynku PV. Longi ogłosił nowy rekord sprawności krystalicznego ogniwa fotowoltaicznego w technologii PERC.

Chińska firma podała, że niemiecki instytut Fraunhofer ISE zweryfikował rekordową sprawność wyprodukowanego przez nią monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego w technologii PERC, na poziomie 22,71 proc., co – jak podkreśla Longi – jest światowym rekordem.

To kolejny rekord sprawności monokrystalicznych ogniw PERC, o którego osiągnięciu Chińczych informują w tym roku. W kwietniu br. osiągnęli sprawność rzędu 22,17 proc., a pod koniec sierpnia poprawili ten wynik, dochodząc do poziomu 22,43 proc.

REKLAMA

Longi zapowiada jednocześnie podniesienie sprawności ogniw mono PERC do ponad 23 proc. „w najbliższej przyszłości”.

Chińczycy podkreślają, że technologię monokrystalicznych ogniw PERC o niewiele mniejszej sprawności wprowadzają już do produkcji.

REKLAMA

Ogniwa o średniej sprawności ponad 22 proc. Longi ma wdrożyć na swoje linie produkcyjne do końca tego roku i zapowiada wprowadzenie na rynek w przyszłym roku modułów złożonych z 60 ogniw o jednostkowej mocy 340-345 W.

Longi w ostatnich latach zbliża się do czołówki największych producentów modułów fotowoltaicznych na świecie, osiągając na koniec 2016 r. potencjał produkcji rzędu 5 GW. Oprócz modułów chińska firma produkuje bloki krzemowe (do 7,5 GW w skali roku), płytki krzemowe (również 7,5 GW), a także ogniwa fotowoltaiczne na liniach o potencjale produkcji do 2,5 GW.

Wartość swoich aktywów Longi szacuje na 2,8 mld dolarów, a przychody w ubiegłym roku sięgnęły 1,67 mld dolarów.

Chińska firma podkreśla, że tylko w I połowie br. jej wydatki na badania i rozwój nowych technologii odpowiadały wartości 7 proc. wygenerowanych przychodów.

red. gramwzielone.pl