Enel oferuje 21 USD/MWh za energię z fotowoltaiki

Enel oferuje 21 USD/MWh za energię z fotowoltaiki
Fot. Enel

Tak niską ofertę cenową włoski koncern energetyczny złożył w kolejnej aukcji dla fotowoltaiki, która odbyła się w Chile.

W ostatniej aukcji dla projektów z zakresu wytwarzania energii elektrycznej w Chile spółka Enel Generación Chile złożyła ofertę sprzedaży energii z fotowoltaiki na łączny wolumen 2,2 TWh po cenie wynoszącej zaledwie 21,48 USD/MWh.

Drugą najniższą ofertę w tej aukcji złożyła spółka GPG Solar, związana z hiszpańskim koncernem Gas Natural Fenosa, proponując za taki sam wolumen energii z fotowoltaiki cenę 24,8 USD/MWh.

REKLAMA

Przeciętna cena za energię w złożonych ofertach wyniosła 32,5 USD/MWh. W sumie chilijskie władze przyjęły 24 oferty. Łączny wolumen zakontraktowanej energii ma wynieść 20,7 TWh energii elektrycznej.

Aukcja była „neutralna” technologicznie, co oznacza, że o wsparcie w postaci gwarantowanej ceny energii mogli konkurować nie tylko producenci energii z PV, ale także z innych źródeł.

Wśród beneficjentów aukcji są jednak tylko inwestorzy zakładający wykorzystanie OZE, którzy mają zbudować źródła o łącznej mocy około 600 MW.

Uruchomienie produkcji energii powinno nastąpić do 1 stycznia 2024 r.  

REKLAMA

Dotąd najniższą cenę za energię z PV w chilijskich aukcjach dla OZE – na poziomie 29,1 USD/MWh – zaproponował w ubiegłym roku wywodzący się z Hiszpanii deweloper Solarpack. Projekt fotowoltaiczny o mocy 120 MW hiszpańskiej firmy zakłada sprzedaż energii w ilości 280 GWh rocznie. Zgodnie z wymogami tej aukcji, produkcja energii ma się rozpocząć najpóźniej w 2021 r. i potrwać do roku 2040. Deweloper zakłada uruchomienie produkcji wcześniej, już w roku 2019.

W ubiegłorocznej aukcji, w której zakontraktowano 12,43 TWh energii, średnia cena wyniosła 47,6 USD/MWh, a rok wcześniej – w pierwszej chilijskiej aukcji – zakontraktowano 1,2 TWh po średniej cenie 79,3 USD/MWh.

Cel wyznaczony przez prezydent Bachelet to obniżenie rachunków za energię o 25 proc. Dzisiaj możemy powiedzieć z duży spokojem, przejrzystością i radością, że udało nam się obniżyć ceny energii o 75 proc. w ciągu ostatnich trzech lat – komentuje wyniki ostatniej aukcji chilijski minister energii Andrés Rebolledo.

Rynek fotowoltaiczny w Chile od kilku lat przeżywa okres szybkiego rozwoju. Sprzyja temu polityka chilijskich władz, które w OZE widzą szansę na rozwiązanie energetycznych problemów kraju posiadającego niewystarczające moce produkcyjne oraz niedostatecznie rozwiniętą sieć przesyłową.

Włoski Enel ma już na koncie budowę w Chile ogromnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 160 MW, w przypadku której roczny uzysk energii szacuje się aż na 400 GWh.

W połowie ubiegłego roku włoski koncern posiadał w Chile odnawialne źródła energii o łącznej mocy ok. 880 MW, z czego 364 MW stanowiły farmy wiatrowe, 430 MW farmy fotowoltaiczne, a 92 MW elektrownie wodne. 

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), wylicza, że potencjał OZE w Chile sięgał na koniec 2016 roku około 10 GW, z czego za około 6,7 GW odpowiadała energetyka wodna, za ok. 1,6 GW fotowoltaika, za około 1,3 GW energetyka wiatrowa, a za około 0,4 GW energetyka biomasowa. 

red. gramwzielone.pl