350 MW bez subsydiów w W. Brytanii. Realny plan?

350 MW bez subsydiów w W. Brytanii. Realny plan?
Fot. Wirsol

Konsorcjum deweloperów farm fotowoltaicznych Wirsol i Hive Energy przygotowuje projekt ogromnego parku fotowoltaicznego o mocy aż 350 MW, który ma powstać w Wielkiej Brytanii. Energia ma być sprzedawana na warunkach rynkowych, bez jakichkolwiek subsydiów.

Obie firmy utworzyły spółkę Cleve Hill Solar Farm Ltd, która ma realizować projekt farmy fotowoltaicznej o mocy przynajmniej 350 MW. To więcej niż obecnie największa farma fotowoltaiczna w Europie, która znajduje się koło francuskiego miasta Bordeaux i której moc sięga 300 MW.

Projekt Cleve Hill Solar Farm ma zostać zrealizowany w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii – w bezpośrednim sąsiedztwie infrastruktury, którą na ląd przesyłana jest energia z wielkiej morskiej farmy wiatrowej London Array.

REKLAMA

Ze względu na rozmiar przedsięwzięcia, kwalifikujący je jako tzw. Nationally Significant Infrastructure Project (NSIP), zgodę na jego realizację (Development Consent Order, DCO) musi wydać brytyjski rząd, co powinno nastąpić w połowie przyszłego roku. Obowiązek uzyskania DCO obejmuje wszystkie projekty energetyczne o mocy ponad 50 MW.

Co ciekawe, podobnie jak w przypadku projektu zrealizowanego we Francji, w tym przypadku panele fotowoltaiczne mają zostać posadowione w orientacji wschód-zachód, aby w ten sposób w miarę możliwości „wyrównać” dzienną produkcję energii.

REKLAMA

O projekcie Cleve Hill Solar Farm wiadomo na razie również, że obok paneli fotowoltaicznych mają stanąć magazyny energii, które będą dostarczać lokalnej sieci usługi bilansowania.

Wirsol to jeden z aktywniejszych deweloperów na rynku brytyjskim. W tym roku sprzedał funduszowi Rockfire Capital zrealizowanych przez siebie na Wyspach 19 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 105 MW, których jednostkowa moc wynosi od 2,5 MW do 20,5 MW i które są objęte brytyjskim systemem zielonych certyfikatów.

W połowie tego roku Hive Energy otrzymał zgodę na ulokowanie innej farmy fotowoltaicznej o mocy 40 MW, która ma powstać w połowie przyszłego roku w pobliżu brytyjskiej miejscowości Romsey na południu Wielkiej Brytanii. Produkcja energii z tej farmy fotowoltaicznej ma również odbywać się bez jakichkolwiek subsydiów czy preferencji.  Do tej pory Hive Energy zrealizował na Wyspach 26 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 320 MW.

Inny brytyjski deweloper Anesco niedawno uruchomił pierwszą na Wyspach farmę fotowoltaiczną, z której energia jest sprzedawana wyłącznie na zasadach rynkowych i którą wyposażono w bateryjny magazyn energii. Więcej o tej inwestycji w artykule: Era fotowoltaiki bez subsydiów wkracza do Wielkiej Brytanii.

red. gramwzielone.pl