Fortum przejmuje farmy PV. 430 EUR/MWh

Fortum przejmuje farmy PV. 430 EUR/MWh
Fot. Fortum Sverige

Fortum coraz mocniej wchodzi na rosyjski rynek OZE. Koncern energetyczny z Finlandii podpisał umowę, na mocy której nabędzie trzy elektrownie fotowoltaiczne od Hevel Groupnajwiększego zintegrowanego rosyjskiego producenta energii słonecznej. Zwraca uwagę wyjątkowo wysoka taryfa na sprzedaż energii z tych projektów. 

Farmy fotowoltaiczne Pleszanowskaja (10 MW) oraz Graczewskaja (10 MW) są zlokalizowane w rejonie Orenburga, a elektrownia fotowoltaiczna Bugulczanskaja (15 MW) znajduje się w Republice Baszkortostanu.

Wszystkie trzy elektrownie są już w eksploatacji i będą otrzymywać płatności przez około 15 lat od uruchomienia, po średniej cenie uzgodnionej w umowach, wynoszącej w przeliczeniu na euro aż około 430 EUR/MWh.

REKLAMA

Elektrownie zostały uruchomione w latach 2016 i 2017. Grupa Hevel zapewni usługi eksploatacji i utrzymania dla wszystkich trzech elektrowni. Strony umowy postanowiły nie ujawniać ceny sprzedaży. Zamknięcie transakcji jest przewidywane do końca 2017 roku.

Aktualnie Fortum eksploatuje instalacje solarne w Indiach o mocy 85 MW, jednak według szacunków dodatkowe 100 MW zostanie uruchomionych tam jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Fortum dodaje, że w tym roku potencjał fotowoltaiki w Rosji przekracza 200 MW. Największe elektrownie słoneczne są zlokalizowane w rejonie Orenburga oraz w republikach Baszkortostańskiej i Ałtajskiej. Na podstawie wyników aukcji na wybór mocy dla instalacji wytwarzających energię odnawialną oczekuje się, że do rynku hurtowego na przestrzeni lat 2018-2023 zostanie włączone dodatkowe 1,5 GW mocy pochodzącej z elektrowni słonecznych.

Finowie wkrótce wybudują w Rosji pierwszej farmy wiatrowe, dla których prawa do sprzedaży energii zabezpieczyli na podstawie tegorocznych aukcji.

Ostatnio fiński koncern energetyczny rozpoczął w Rosji realizację pierwszego projektu wiatrowego, który wchodzi w skład portfolio projektów o łącznej mocy 1 GW. Dla takiej mocy Fortum zabezpieczyło prawa do sprzedaży energii na podstawie przeprowadzonych kilka miesięcy temu rosyjskich aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Sprzedaż energii ma odbywać się po stawkach rzędu 115-135 EUR/MWh – o takich informował wcześniej Fortum.

Fortum rozwija projekty wiatrowe w Rosji we współpracy z państwowym koncernem energetycznym Rusnano. W konsorcjum z Rusnano fiński koncern energetyczny posiada 50 proc. udziałów, a jego wkład wyniósł 15 mld rubli, czyli około 220 mln EUR.

red. gramwzielone.pl