Rekordowy wzrost generacji z fotowoltaiki w USA

Rekordowy wzrost generacji z fotowoltaiki w USA
Foto. N-A-I-T, flickr cc

W pierwszych trzech kwartałach 2017 roku Amerykanie znacznie zwiększyli produkcję energii z systemów fotowoltaicznych w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. W tym czasie istotnie wzrosła generacja łącznie ze wszystkich źródeł odnawialnych w USA, a spadła głównie z ropy i gazu.

Jak wynika z ostatniej edycji raportu „Electric Power Monthly” amerykańskiej federalnej agencji Energy Information Agency (EIA), w pierwszych 9 miesiącach tego roku produkcja energii słonecznej w USA wzrosła o 43,2 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, a udział fotowoltaiki w krajowym miksie wytwarzania w tym czasie wyniósł 1,99 proc.

W połowie 2017 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych w USA wzrósł do 47,1 GW, z czego 2,38 GW zainstalowano tylko w II kwartale br. Amerykańskie stowarzyszenie branży solarnej Solar Energy Industries Association (SEIA) zakłada, że w II połowie br. w fotowoltaice w Stanach Zjednoczonych przybędzie kolejne 12 GW.

REKLAMA

Produkcja energii ze wszystkich źródeł odnawialnych w pierwszych trzech kwartałach tego roku wzrosła w USA o 14,7 proc. w ujęciu rok do roku.

REKLAMA

Generacja z elektrowni wodnych wzrosła w okresie styczeń-wrzesień br. o 15 proc., farmy wiatrowe wyprodukowały o 11,5 proc. energii więcej, źródła geotermalne o 2,9 proc., a biomasowe o 1,6 proc.

W tym samym czasie wytwarzanie ze źródeł bazujących na węglu, gazie, ropie czy atomie spadło o 5,4 proc. Największy spadek – o 17,1 proc. – odnotowano w przypadku generacji z ropy, a o 10,7 proc. spadła produkcja z wykorzystaniem gazu naturalnego.

Udział OZE z wyjątkiem hydroenergii w amerykańskim miksie energetycznym w tym roku sięga 10 proc., w tym udział energii wiatrowej to 6 proc.

Wliczając elektrownie wodne, udział energetyki odnawialnej w miksie elektroenergetyki USA sięga w 2017 r. około 17,8 proc. Udział generacji jądrowej to 19,5 proc., gazowej 31,9 proc., a węglowej 30 proc.

red. gramwzielone.pl