Na dachach wrocławskich wieżowców pojawiło się 3 tys. paneli PV

Na dachach wrocławskich wieżowców pojawiło się 3 tys. paneli PV
Fot. Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe

We Wrocławiu na blokach mieszkalnych, którymi zarządza Spółdzielnia Mieszkaniowa WrocławPołudnie, pojawiło się prawie trzy tysiące modułów fotowoltaicznych. Ich realizacja to efekt  dofinansowania przyznanego z zakończonego już programu Prosument.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe uruchamia – jak to określono w informacji wysłanej do Gramwzielone.pl – „rozproszoną elektrownię słoneczną” składającą się z instalacji fotowoltaicznych, które powstały na 35 blokach mieszkalnych. Łączna powierzchnia dachów, które wykorzystano pod panele fotowoltaiczne, sięga 0,5 hektara.

Tą inwestycję można z pewnością uznać za bezprecedensową na skalę Polski – nie tylko ze względu na jej rozmiar, ale także z uwagi na fakt, że fotowoltaikę zamontowano na budynkach wielorodzinnych, co nadal jest w naszym kraju rzadkością.

REKLAMA

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe, która nadzorowała realizację tego projektu, wylicza, że wszystkie instalacje fotowoltaiczne będą produkować energię w ilości 700 MWh rocznie, a z energii słonecznej ma skorzystać 15 tys. Wrocławian – mieszkańców bloków, na których zamontowano fotowoltaikę – w tym przypadku produkującą energię na cele oświetlenia części wspólnych budynków, zasilenia wind, hydroforni i innych urządzeń elektrycznych w budynkach.

REKLAMA

Uruchomienie produkcji energii słonecznej ma się przełożyć na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery o 600 ton w skali roku. Jak wylicza Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe, tyle odpowiada asymilacji tego gazu cieplarnianego przez około 150 ha lasu, czyli przez około 50 tys. drzew

Cała inwestycja kosztowała około 4,2 mln zł. Wrocławska spółdzielnia wykorzystała w celu pokrycia kosztów dofinansowanie z zakończonego już przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogólnopolskiego programu Prosument, który na terenie województwa dolnośląskiego był realizowany przy współudziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

W ramach programu Prosument na realizację 35 instalacji fotowoltaicznych na dachach wrocławskich wieżowców przyznano 2,5 mln zł w formie pożyczki udzielonej na preferencyjnych warunkach, a także 1,7 mln zł w formie dotacji. 

red. gramwzielone.pl