ReneSola zbuduje w Polsce kolejne farmy fotowoltaiczne

ReneSola zbuduje w Polsce kolejne farmy fotowoltaiczne
Farma fotowoltaiczna ReneSoli w gminie Dobryszyce. Fot. ReneSola

Chiński deweloper ReneSola poinformował o skutecznym złożeniu ofert na sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych w ostatniej aukcji, którą w tym miesiącu przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki. Chińczycy zabezpieczyli niemal najwyższą cenę z ofert zakwalifikowanych do rozliczeń w systemie aukcyjnym.

W aukcji oznaczonej jako AZ/9/2018, która odbyła się 15 listopada i w której można było składać oferty na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW, wygrały 554 oferty złożone przez 251 wytwórców. 

Minimalna cena, pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła 288,99 zł/MWh, a cena maksymalna sięgnęła 364,99 zł/MWh.

REKLAMA

W sumie sprzedano 8 169 917,016 MWh energii elektrycznej na łączną wartość 2 878 556 631,19 zł. Tymczasem zgodnie z założeniami tej aukcji maksymalna ilość i wartość energii elektrycznej, która mogła zostać sprzedana w drodze tej aukcji przez wytwórców zlokalizowanych w Polsce, wynosiła 16 065 000 MWh oraz 6 243 300 000 zł. 

W tej aukcji ReneSola skutecznie złożyła oferty na sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 26 MW, przy czym jednostkowa moc każdego projektu sięga 1 MW.

Chiński inwestor podaje jednocześnie, że w aukcji zaoferował ceny za  energię wynoszące 354,8 zł/MWh – 358,8 zł/MWh i takie przychody, indeksowane o inflację, zagwarantował sobie na 15 lat w ramach rozliczeń w systemie aukcyjnym.

ReneSola jest jednym z największych beneficjentów dotychczasowych aukcji dla nowych projektów OZE, które przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki.

Chińczycy zabezpieczyli w aukcji z grudnia 2016 r. prawa do sprzedaży energii po zaoferowanej cenie dla 13 farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, a w kolejnej aukcji z czerwca 2017 r. złożyli skutecznie aż 42 oferty na PV o jednostkowej mocy do 1 MW.

REKLAMA

W pierwszej aukcji ReneSola zyskała prawo do sprzedaży energii po najwyższej cenie z ofert, które wówczas zakwalifikowano do wsparcia. Cena zaoferowana przez Chińczyków wyniosła 408,8 zł/MWh. Natomiast w drugiej aukcji ReneSola miała zgłosić ceny w przedziale 385-392 zł/MWh.

Wcześniej w tym miesiącu chińska firma poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego sprzedaży polskiego portfolio projektów PV łącznie na 55 MW, których właścicielem ma zostać wywodzący się z Francji fundusz Chroma Impact Investment, skupiający się na inwestycjach w odnawialne źródła energii w Europie i Afryce.

W raporcie finansowym za trzeci kwartał ReneSola podaje, że na dzień 30 września br. posiadała w naszym kraju 14 projektów fotowoltaicznych, które zostały przeznaczone na sprzedaż i które mają osiągnąć operacyjny status do połowy przyszłego roku.

Podano jednocześnie, że na koniec trzeciego kwartału ReneSola była w trakcie budowy w naszym kraju farm fotowoltaicznych o mocy 41 MW.

W tym czasie chiński inwestor posiadał uruchomione farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 231,7 MW, z czego 212 MW w Chinach, 15,4 MW w Rumunii, a także 4,3 MW w Wielkiej Brytanii.

Z kolei na zaawansowanym etapie rozwoju ReneSola miała posiadać projekty o łącznej mocy 783,3 MW, w tym 347 MW w USA oraz 236 MW w Indiach, a w trakcie budowy były farmy PV o mocy 131,8 MW – w tym 42,6 MW na Węgrzech oraz 41 MW w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.