Vattenfall chce budować elektrownie wiatrowe na drewnianych wieżach

Vattenfall chce budować elektrownie wiatrowe na drewnianych wieżach
Modvion

Jeden z największych inwestorów na rynku energetyki wiatrowej w Europie zainteresował się technologią wież wiatrowych, które są wykonywane z drewna, podkreślając, że ich zastosowanie może zmniejszyć emisje CO2 będące wynikiem produkcji wież o około 25 proc. w porównaniu do zastosowania tradycyjnych konstrukcji.

Koncern energetyczny Vattenfall nawiązał w tym celu współpracę z wywodzącą się również ze Szwecji firmą Modvion, która ma już na koncie pierwsze pilotażowe wdrożenie, które zrealizowała w pobliżu Göteborga.

Zaletą wież proponowanych przez szwedzką firmę ma być ich modułowa budowa, która ułatwi transport do trudniej dostępnych miejsc. Wieże z drewna mają być znacznie tańsze od stosowanych powszechnie w projektach wiatrowych wież stalowych. Ponadto ich zastosowanie obniża ślad węglowy inwestycji.

REKLAMA

– W całym cyklu życia elektrownie wiatrowe charakteryzują się już obecnie bardzo niskim śladem węglowym. Teraz chcemy jeszcze bardziej obniżyć ten poziom i widzimy, że drewniane wieże mogą być częścią rozwiązania mającego na celu obniżanie śladu węglowego, które może uzupełniać się z naszymi pracami nad bezemisyjną produkcją stali – komentuje Daniel Gustafsson kierujący dewelopmentem projektów wiatrowych w szwedzkim koncernie.

Przedstawiciel Vattenfall dodaje, że zastosowanie drewnianych wież ma ponadto dać korzyść w postaci obniżenia kosztu inwestycji i produkcji energii wiatrowej.

Vattenfall i Modvion mają teraz analizować możliwości zastosowania drewnianych wież w projektach lądowych farm wiatrowych, które rozwija szwedzka grupa i których łączna moc sięga około 5 GW.

REKLAMA

Pierwsza elektrownia wiatrowa, w której wykorzystano rozwiązania opracowane przez Modvion, rozpoczęła pracę w kwietniu tego roku na wyspie Björkö w pobliżu Goeteborga.

Wysokość zastosowanej tam wieży jest stosunkowo niewielka i wynosi 30 metrów, jednak firma Modvion zapewniła, że począwszy od 2022 roku będzie oferować dużo wyższe drewniane wieże.

Modvion informował, że już posiada wstępną umowę z jednym z działających w Szwecji deweloperem farm wiatrowych na dostarczenie firmie Varberg Energi wieży wiatrowej wysokiej na 110 metrów, a dla innego dewelopera Rabbalshede Kraft ma dostarczyć 10 wież wysokich nawet na 150 metrów.

W międzyczasie Modvion informował o pozyskaniu unijnego dofinansowania z programu EIC Accelerator. Wysokość przyznanego grantu sięga 69 mln szwedzkich koron, czyli ok. 6,5 mln euro. W tym 26 mln koron zostanie przyznane w formie grantów, a 43 mln koron to inwestycja kapitałowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego. 

Dofinansowanie zostanie przeznaczone na budowę pierwszej wieży wiatrowej, wysokiej na 100 metrów, która zostanie wykorzystana w komercyjnym projekcie – realizowanym w pobliżu Göteborga przez wspomnianego dewelopera Varberg Energi.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.