GIG przejmuje farmę wiatrową Ścieki

GIG przejmuje farmę wiatrową Ścieki
Green Investment Group

Fundusz Green Investment Group należący do australijskiej grupy Macquarie przejął kolejną farmę wiatrową w naszym kraju, która została zrealizowana jeszcze w systemie zielonych certyfikatów.

Najnowsza akwizycja Green Investment Group dotyczy farmy wiatrowej Ścieki położonej w województwie łódzkim. Na zrealizowaną w 2013 roku farmę wiatrową składa się 11 turbin Vestas V90, każda o mocy 2 MW.

Inwestycja została wcześniej wsparta unijną dotacją w wysokości 40 mln zł przyznaną w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko z budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Beneficjentem dofinansowania był ówczesny deweloper tego projektu – spółka Elwiatr – Pruszyński Sp. z o.o. Całkowity koszt inwestycji miał wynieść niemal 160 mln zł.

REKLAMA

Farmę wiatrową Ścieki Green Investment Group przejął od jej ostatniego właściciela – funduszu EnerCap Power.

To kolejna farma wiatrowa w portfelu firmy należącej do grupy Macquaire, która zapowiedziała ostatnio także plany inwestycji na polskim rynku fotowoltaicznym poprzez dewelopera Cero Generation mającego zbudować na wybranych europejskich rynkach portfolio farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 8 GW.

Wcześniejsza inwestycja GIG w Polsce to ogłoszony w grudniu 2020 r. zakup farmy wiatrowej Jóźwin o mocy 25,3 MW, składającej się z 9 turbin General Electric, które zostały uruchomione 5 lat temu. Ta farma wiatrowa została przejęta od Vortex Energy Poland i Max Bögl International.

Pierwsza inwestycja GIG na polskim rynku OZE została zrealizowana w 2019 roku i dotyczyła zakupu farmy wiatrowej Kisielice o mocy 42 MW, na którą składa się 12 turbin Enercon E82.

REKLAMA

Operatorem farmy wiatrowej, która została uruchomiona w 2014 roku, był wcześniej fundusz związany z grupą Impax Asset Management.

W 2019 roku GIG poinformował o przejęciu farmy wiatrowej Zajączkowo, która znajduje się 10 km na południowy zachód od Słupska i wcześniej należała do konsorcjum inwestorów z udziałem J-Power Investment Netherlands B.V oraz Mitsui Renewable Energy Europe Limited.

Na farmę wiatrową Zajączkowo, która została uruchomiona w 2008 roku, składają się 24 turbiny marki Vestas, model V80 o jednostkowej mocy 2 MW.

Green Investment Group to jeden z największych inwestorów na globalnym rynku energetyki odnawialnej, który powstał w 2017 roku po przejęciu przez fundusz Macquarie utworzonego w 2012 roku przez brytyjski rząd „zielonego” banku Green Investment Bank mającego finansować inwestycje w brytyjskiej energetyce.

Green Investment Group jest aktywny na 25 rynkach na świecie, w tym na 11 w Europie. Tylko w 2019 roku GIG zainwestował w odnawialne źródła energii 2,9 mld funtów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.