Ile kosztuje budowa farmy wiatrowej?

Ile kosztuje budowa farmy wiatrowej?
Vestas

Eksperci europejskiego stowarzyszenia wiatrowego WindEurope w najnowszym raporcie pokazują, jak spadły w ostatnich latach koszty budowy farm wiatrowych. WindEurope zaznacza jednak, że koniec możliwości dalszego redukowania CAPEX-u w energetyce wiatrowej jest już na horyzoncie, a biorąc pod uwagę wzrost cen surowców, można się spodziewać nawet zwiększenia kosztów inwestycji.

WindEurope wskazuje, że spadek kosztów technologii wiatrowych sprawił, że o ile w 2015 roku środki w wysokości 10 mln euro pozwalały na wybudowanie farmy wiatrowej o mocy 6 MW, o tyle w ubiegłym roku za takie same pieniądze można było zaplanować inwestycję na 8 MW.

Według najnowszych danych obecnie koszt budowy lądowej farmy wiatrowej w Europie, dla której w 2021 roku została podjęta finalna decyzja inwestycyjna, wynosi około 1,3 mln euro/MW, podczas gdy w 2015 roku było to 1,9 mln euro/MW.

REKLAMA

Najniższy CAPEX dla lądowych projektów skierowanych do realizacji w ubiegłym roku WindEurope odnotowuje na rynkach wiatrowych w Hiszpanii i Finlandii (średnio 1,1 mln euro/MW), a niewiele wyższy koszt inwestycji został odnotowany w Szwecji, Holandii, Portugalii, Polsce i Ukrainie (1,2 mln euro/MW).

Jak zauważa WindEurope, wyższe koszty są natomiast notowane w Niemczech i Francji (1,5 mln euro/MW), co zdaniem ekspertów stowarzyszenia wynika z większych trudności związanych z przygotowaniem projektów i ograniczeniami w zakresie lokalizowania turbin. Te czynniki mają się przekładać na wyższe koszty kapitału.

Co istotne, powyższe ceny nie odnoszą się do kosztów farm wiatrowych wybudowanych w 2021 roku, ale do inwestycji, o których realizacji w ubiegłym roku zdecydowali inwestorzy. Przeciętny czas potrzebny od momentu podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej do zrealizowania farmy wiatrowej w Europie wynosi w przypadku onshore około 1 roku, a w przypadku offshore – około 2–3 lat.

Spadek kosztów inwestycji WindEurope odnotowuje również w morskiej energetyce wiatrowej, dla której CAPEX miał się obniżyć z około 5,5 mln euro/MW w roku 2012 do około 3,5 mln euro w latach 2020–2021.

Farmy wiatrowe na morzu trzy razy droższe

WindEurope zauważa, że o ile w ostatnich latach sektor offshore ugruntował swoje łańcuchy dostaw, o tyle dalszy spadek CAPEX-u został powstrzymany przez kilka czynników. Duże znaczenie miał relatywnie wysoki koszt projektów realizowanych obecnie we Francji, przy których proces uzyskiwania pozwoleń został mocno opóźniony (chodzi o projekty, dla których wsparcie w systemie aukcyjnym zostało zabezpieczone przez inwestorów jeszcze w 2011 roku).

Inne czynniki, które powstrzymały spadek średniego CAPEX-u dla offshore, to realizacja kolejnych projektów w większych odległościach od brzegu i na coraz głębszych wodach, co generuje dodatkowe koszty.

REKLAMA

Z drugiej strony powyższe czynniki są równoważone przez wprowadzanie na rynek coraz większych turbin oraz realizację większych projektów, co generuje korzyści wynikające ze skali inwestycji.

WindEurope podkreśla też różnice w kosztach przygotowania projektów morskich farm wiatrowych przez inwestorów, wynikające z częściowego finansowania  projektów (np. części inrastruktury) ze środków publicznych w niektórych krajach.

Przykładem państw, które finansują prace związane m.in. z badaniami dna czy przyłączeniem farm wiatrowych do lądowych sieci, jest Dania, gdzie z CAPEX-em dwóch przybrzeżnych projektów: Vesterhav Nord i Vesterhav Syd udało się zejść do poziomu 2,1 mln euro/MW. W tym przypadku znaczenie ma jednak fakt, że są one zlokalizowane w odległości zaledwie kilku kilometrów od brzegu.

Koszt inwestycji w lądowe i morskie farmy wiatrowej dla projektów skierowanych do realizacji w latach 2012–2021. Źródło: WindEurope 

Koniec spadków CAPEX-u?

W najnowszym raporcie dotyczącym kosztów inwestycji w energetyce wiatrowej eksperci WindEurope podkreślają jednak, że widać koniec dalszych spadków CAPEX-u farm wiatrowych.

– To, jak bardzo mogą spadać koszty, ma swoją granicę. Na niektórych rynkach ta granica jest już na horyzoncie lub już nawet została osiągnięta. Na koszty wpłyną wyższe globalne ceny surowców i inflacja spowodowana rosnącymi cenami energii – zauważają eksperci WindEurope.

Coraz większe straty, które ostatnio raportują czołowi producenci elektrowni wiatrowych, tacy jak Vestas czy General Electric, sprawiają, że w celu utrzymania rentowności przemysł wiatrowy będzie zmuszony podnieść ceny, aby zrównoważyć wzrost kosztów swojej działalności.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.