RWE chce zbudować na polskim Bałtyku farmy wiatrowe o mocy 7,8 GW

RWE chce zbudować na polskim Bałtyku farmy wiatrowe o mocy 7,8 GW
fot. RWE

Niemiecki koncern RWE złożył pięć wniosków o pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku o łącznej mocy do 7,8 GW. Wśród nich jest inwestycja Sharco Duo, która ma być budowana w bezpośrednim sąsiedztwie realizowanego już obecnie projektu F.E.W. Baltic II. Plany RWE zakładają uruchomienie magazynów i elektrolizerów zasilanych energią z morskich wiatraków. 

Projekt Sharco Duo to morska farma wiatrowa o mocy do 1,8 GW, zaplanowana w środkowej części polskiej strefy Morza Bałtyckiego, na północny zachód od Ławicy Słupskiej. Ze względu na jej lokalizację w pobliżu realizowanej już przez RWE inwestycji F.E.W. Baltic II – o mocy 350 MW – oraz bazy operacyjnej w Ustce spółka zamierza wykorzystać synergię obu projektów. To miałoby pozwolić na zaproponowanie konkurencyjnej ceny zielonej energii. 

Nasza koncepcja Sharco Duo zakłada zastosowanie najnowocześniejszych technologii wykorzystywanych w morskiej energetyce wiatrowej, które w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami pozwolą zbudować i eksploatować farmę wiatrową w harmonii z ekosystemem Morza Bałtyckiego oraz idealnie dopasować się do specyfiki polskiego systemu przesyłowego, wspierając stabilizację sieci – mówi Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland w RWE Renewables.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę nasze wieloletnie doświadczenie w morskiej energetyce wiatrowej, jesteśmy w doskonałej pozycji do rozwoju projektu Sharco Duo i innych morskich farm wiatrowych, o realizację których również się ubiegamy, wspierając jednocześnie lokalny przemysł i tworząc nowe, przyszłościowe miejsca pracy. Dodatkowo będziemy wspierać lokalne prace badawcze i szeroko dzielić się zdobytą wiedzą na temat innowacyjnych technologii – deklaruje Chodkowski.

Apetyt na kolejne gigawaty

W ramach uruchomionych przez Polskę postępowań dotyczących pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich elektrowni wiatrowych na polskich wodach Bałtyku koncern RWE złożył oferty obejmujące projekty o łącznej mocy 7,8 GW na wszystkie pięć obszarów, w tym 44.E.1, w bezpośrednim sąsiedztwie F.E.W. Baltic II.

Realizując rządowy program rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, RWE chce wesprzeć transformację energetyczną Polski. Obecnie rozwijamy nasz pierwszy w polskiej części Morza Bałtyckiego projekt offshore – F.E.W. Baltic II. Miło mi też poinformować, że złożyliśmy już wnioski na pozwolenia lokalizacyjne dla pięciu morskich farm wiatrowych, a następne zostaną złożone niebawem – powiedział Sven Utermöhlen, dyrektor generalny (CEO) Offshore Wind w RWE Renewables.

REKLAMA

Projekty hybrydowe

Jak podaje RWE, unikatowa koncepcja projektowa dla morskiej farmy wiatrowej Sharco Duo obejmuje jej integrację z polskim systemem energetycznym, produkcję zielonego wodoru na morzu i lądzie oraz innowacyjne rozwiązania magazynowania energii.

RWE zamierza też wspierać bioróżnorodność i wzmacniać lokalny ekosystem, florę i faunę. Wśród rozwiązań proponowanych przez niemiecki koncern są m.in. fundamenty elektrowni wiatrowych o niskim natężeniu hałasu oraz wykorzystanie recyklingowalnych komponentów do budowy turbin.

Według planów RWE morska farma wiatrowa Sharco Duo mogłaby rozpocząć produkcję energii elektrycznej nawet już w 2028 roku.  

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.