RWE wybrał wykonawcę stacji dla farmy wiatrowej Baltic II

RWE wybrał wykonawcę stacji dla farmy wiatrowej Baltic II
RWE

RWE zlecił firmie Chantiers de l’Atlantique zaprojektowanie, budowę i montaż morskiej stacji elektroenergetycznej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic II, która zostanie zrealizowana w polskiej części Morza Bałtyckiego.

RWE czyni dalsze postępy w pracach nad projektem Baltic II, który zakłada budowę jednej z pierwszych farm wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego. RWE zleciło dostawę morskiej stacji elektroenergetycznej firmie Atlantique Offshore Energy, będącej częścią Chantiers de l’Atlantique, jednego z wiodących dostawców infrastruktury energetyki morskiej. Realizacja zamówienia odbędzie się w formule EPC (zaprojektuj-wybuduj-zainstaluj).

Wcześniej ten sam wykonawca odpowiadał za dostawę dla RWE stacji elektroenergetycznej dla farmy wiatrowej Arkona o mocy 385 MW położonej w niemieckiej części Morza Północnego.

REKLAMA

Po uruchomieniu farma wiatrowa Baltic II o mocy zainstalowanej 350 MW ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 350 tys. polskich gospodarstw domowych.

Stacja elektroenergetyczna będzie odbierać energię elektryczną wyprodukowaną przez morskie turbiny wiatrowe i eksportować ją za pomocą podmorskich kabli wysokiego napięcia, jednocześnie zdalnie sterując i monitorując pracę farmy wiatrowej.

Przy realizacji projektu RWE i Chantiers de l’Atlantique mają korzystać z usług polskich firm w zakresie prac inżynieryjnych oraz dostaw urządzeń.

– Dokonując wyboru Chantiers de l’Atlantique, osiągnęliśmy kolejny etap na drodze do realizacji naszej pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych, szybko rozwijających się rynków offshore w Europie. Dzięki naszemu projektowi F.E.W. Baltic II znacząco przyczynimy się do zielonej transformacji energetyki w Polsce i przyspieszymy rozwój lokalnego łańcucha dostaw – zapewnia Sven Utermöhlen, CEO Offshore Wind w firmie RWE Renewables.

REKLAMA

W 2021 roku RWE uzyskało decyzję środowiskową dla projektu Baltic II. Była to pierwsza ocena oddziaływania na środowisko dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce wykonana przy zastosowaniu procedury transgranicznej – zgodnie z konwencją z Espoo – z udziałem duńskich i szwedzkich interesariuszy.

Również w ubiegłym roku Urząd Regulacji Energetyki wydał decyzję przyznającą projektowi Baltic II 25-letnie gwarancje sprzedaży energii w ramach mechanizmu kontraktu różnicowego. Przyznanie kontraktu różnicowego zależy jeszcze od zgody Komisji Europejskiej, której RWE spodziewa się w tym roku.

Niemiecka grupa podkreśla, że posiada już w Polsce ugruntowaną pozycję w sektorze lądowej energetyki wiatrowej i rozbudowuje portfel OZE, inwestując także w projekty farm fotowoltaicznych.

RWE jest jednym z liderów rynku odnawialnych źródeł energii na świecie oraz numerem 2 w branży morskiej energetyki wiatrowej. Firma posiada obecnie 17 farm wiatrowych zlokalizowanych na obszarach morskich pięciu państw.

Do końca obecnej dekady w ramach strategii inwestycyjno-rozwojowej o wartości 50 mld euro brutto RWE planuje potrojenie globalnej mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej z obecnych 2,4 GW do 8 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.