Tauron postawi nową farmę wiatrową w pomorskim

Tauron postawi nową farmę wiatrową w pomorskim
fot. Rudy and Peter Skitterians/Pixabay

To będzie 13. wiatrowa inwestycja Taurona. Farma zbudowana zostanie w Warblewie, w powiecie słupskim. Turbiny wiatrowe mają zacząć wytwarzać prąd za dwa lata.

Tauron planuje postawić w Warblewie, w województwie pomorskim, 15 turbin o łącznej mocy 30 MW.

– Nasza nowa farma będzie  w stanie zasilić 28 tys. gospodarstw domowych i  jest kolejnym krokiem pokazującym konsekwentną realizację Zielonego Zwrotu Taurona. Każdy zielony, odnawialny, środowiskowo neutralny megawat uniezależnia nas od kapryśnych, globalnych rynków paliw, którymi wciąż wstrząsają skutki napaści Rosji na Ukrainę – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

REKLAMA

Na projekt Warblewo złoży się 15 turbin, każda o mocy 2 MW.  Realizacja inwestycji ma się rozpocząć w najbliższych tygodniach. Według założeń pierwsza energia elektryczna popłynie z tej elektrowni wiatrowej w trzecim kwartale 2024 roku.

Bariera w rozwoju

Projekt w Warblewie realizuje spółka Tauron Zielona Energia, która odpowiada w Grupie Tauron za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów i nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi oraz lądowymi farmami wiatrowymi.

– Ustawa wiatrakowa ogranicza dynamikę naszego rozwoju.  Im szybciej ustawa 10H zostanie zliberalizowana, tym szybciej rozwinie się energetyka wiatrowa w Polsce. Wielką zaletą wiatru jest to, że często jako źródło zasilania jest komplementarny względem helioeketrowni, tzn. kiedy nie będzie produkcji energii ze słońca, wtedy sporo energii wyprodukują wiatraki – podkreśla Wojciech Więcławek, prezes zarządu Tauron Zielona Energia.

REKLAMA

Wiatrowy portfel Taurona

Obecnie Tauron dysponuje 11 farmami wiatrowymi: Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap. Energię elektryczną wytwarza w nich 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 416 MW.

W czerwcu tego roku spółka kupiła projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim, dzięki czemu zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW. Inwestycja w Mierzynie zgodnie z założeniami zostanie zakończona do końca 2024 roku.

Na początku października Tauron ogłosił, że będzie realizował inwestycję o łącznej mocy 20 MW, która zlokalizowana jest w Nowej Brzeźnicy, w województwie łódzkim. Farma wiatrowa ma zacząć produkować energię na początku 2025 roku.

Według nowej strategii spółki w 2025 roku grupa ma dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku – 3700 MW (w tym 1100 MW w technologii wiatrowej). Będzie to stanowić około 80 proc. całego miksu wytwórczego grupy.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.