Tauron wybuduje nową farmę wiatrową

Tauron wybuduje nową farmę wiatrową
Tauron

Farma wiatrowa o mocy 20 MW zlokalizowana będzie w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim. Energia elektryczna ma popłynąć do sieci na początku 2025 roku.

Farma wiatrowa Nowa Brzeźnica ma wytwarzać energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 19 tys. gospodarstw domowych. Na farmę będzie się składać 9 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW. Tauron informuje, że projekt posiada wszystkie niezbędne pozwolenia i jest gotowy do budowy.

Inwestycję realizuje spółka Tauron Zielona Energia, która odpowiada w Grupie Tauron za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także prowadzi nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.

REKLAMA

– Spółka Tauron Zielona Energia ma charakter deweloperski, koncentruje się na tym, żeby rozwijać lub przejmować projekty OZE, nadzorować budowę, a po osiągnięciu pozwolenia na użytkowanie przekazać do eksploatacji Tauron Ekoenergia – mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu Tauron Zielona Energia.

Tauron do niedawna posiadał dziewięć farm wiatrowych tj. Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW.

W 2019 roku Tauron podwoił moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu farm w północnej Polsce o łącznej mocy ponad 180 MW.

Teraz spółka ukończyła budowę kolejnych dwóch farm wiatrowych w województwie warmińsko-mazurskim oraz łódzkim tj. Majewo oraz Piotrków zwiększając łączną moc posiadanych farm wiatrowych o 36 MW.

REKLAMA

Wkrótce kolejne wiatrowe megawaty

W przygotowaniu są kolejne projekty. W grudniu 2020 roku firma kupiła projekt farmy wiatrowej o docelowej mocy 30 MW. Na elektrownię zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim będzie się składać łącznie 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Farma planowo wyprodukuje 90 GWh rocznie, co zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 35 tysięcy gospodarstw domowych.

W czerwcu 2021 roku Tauron kupił też spółkę celową wraz z prawami do projektu budowlanego, której zadaniem jest wybudowanie farmy wiatrowej o mocy 6 MW. Inwestycja prowadzona jest w gminie Milejewo, w powiecie elbląskim w województwie warmińsko-mazurskim.

Z kolei w czerwcu tego roku Tauron kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW.

– Nasi specjaliści poszukują miejsc, gdzie warto i można zbudować farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne. W perspektywie 2025 roku planujemy podwoić stan posiadania w energetyce wiatrowej, a w 2030 roku chcemy dysponować już 1100 MW zainstalowanymi w tej technologii – komentuje Paweł Szczeszek, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.