Tauron zbuduje farmę wiatrową za 500 mln zł

Tauron zbuduje farmę wiatrową za 500 mln zł
fot. Thomas Reaubourg/Unsplash

Kolejne 60 MW mocy zainstalowanej w OZE znajdzie się w portfelu Taurona po zakupie projektu i wybudowaniu farmy wiatrowej Mierzyn. Inwestycja ma powstać do końca 2024 roku.

Zlokalizowana w północno-zachodniej Polsce farma wiatrowa Mierzyn będzie drugą pod względem zainstalowanej mocy inwestycją wiatrową Grupy Tauron. Jej wartość oszacowano na około 500 mln zł. Obecnie projekt jest już w fazie gotowości do budowy.

– Konsekwentnie realizujemy inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Akwizycja projektu to kolejny krok pokazujący, że nasz Zielony Zwrot materializuje się w szybkim tempie – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

REKLAMA

– W 2025 roku chcemy dysponować 1600 MW zainstalowanymi w odnawialnych źródłach energii. Istotnymi warunkami realizacji naszych planów będzie finalizacja procesu wydzielenia aktywów węglowych z grup energetycznych – wyjaśnia Szczeszek.

Budowa farmy wiatrowej Mierzyn ma potrwać do końca 2024 roku.

FW Majewo w komplecie

Niedawno spółka Tauron Zielona Energia poinformowała o zakończeniu montażu turbin na farmie wiatrowej Majewo w województwie warmińsko-mazurskim. Ma ona zacząć wytwarzać prąd już w tym roku. Zakładana produkcja wyniesie 17,3 GWh energii rocznie.

Farma wiatrowa Majewo składa się z trzech turbin o mocy 2 MW każda.

– Spółka Tauron Zielona Energia ma charakter deweloperski, koncentruje się na tym, żeby rozwijać lub przejmować projekty OZE, nadzorować budowę, a po osiągnięciu pozwolenia na użytkowanie przekazać do eksploatacji Tauron Ekoenergii – wyjaśniał Wojciech Więcławek, prezes zarządu spółki Tauron Zielona Energia.

REKLAMA

FW Piotrków ruszy jesienią

Dwa miesiące temu pierwsza turbina wiatrowa została zainstalowana na budowanej przez Tauron FW Piotrków, zlokalizowanej w gminach Wolbórz i Moszczenica. Cała farma składać się będzie z 15 turbin, każda o mocy 2 MW.

Prace na tej inwestycji mają się zakończyć jesienią tego roku, wtedy też rozpocznie się wytwarzanie energii elektrycznej z wiatru. FW Piotrków wyprodukuje 90 GWh energii rocznie.

– Farma Piotrków jest realizacją zobowiązań Taurona dotyczących rozbudowy zeroemisyjnych mocy wytwórczych, a równocześnie pierwszym projektem, który tworzymy od zera – komentował Patryk Demski, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju spółki Tauron Polska Energia.

Tauron przejął projekt FW Piotrków dzięki nabyciu w grudniu 2020 roku spółki WIND T1, która realizowała tę inwestycję.

Zielony Zwrot Taurona

W ramach swojego programu Zielony Zwrot Taurona spółka systematycznie powiększa swój portfel projektów OZE – poprzez własne inwestycje i akwizycje rynkowe.

Obecnie do grupy należy dziewięć elektrowni wiatrowych o łącznej mocy ponad 380 MW, 34 elektrowni wodnych o mocy 132 MW i trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 19 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.