PGE zabezpiecza kolejny obszar pod budowę morskich wiatraków

PGE zabezpiecza kolejny obszar pod budowę morskich wiatraków
PGE Baltica

Polska Grupa Energetyczna wygrywa na razie wszystkie rozstrzygnięte do tej pory postępowania dotyczące zagospodarowania morskich stref przewidzianych pod budowę morskich farm wiatrowych. Te inwestycje będą realizowane w drugim etapie rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Wcześniej PGE zbuduje na Morzu Bałtyckim ogromne morskie farmy wiatrowe w ramach joint venture z duńskim koncernem Orsted.

Ministerstwo Infrastruktury wczoraj ogłosiło wyniki postępowania rozstrzygającego dotyczącego pozwolenia lokalizacyjnego (PSzW) dla obszaru 60.E.3 położonego na Ławicy Środkowej Morza Bałtyckiego. Najwięcej punktów uzyskała Elektrownia Wiatrowa Baltica 1, spółka zależna PGE Baltica z Grupy PGE.

To drugie rozstrzygnięcie na korzyść PGE w ramach postępowań na nowe obszary pod projekty morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Na początku stycznia br. Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki postępowania dla obszaru 43.E.1. Wówczas również najwięcej punktów uzyskała spółka PGE Baltica. Wcześniej ogłoszono wyniki pierwszego postępowania, w którym żaden z oferentów nie uzyskał minimalnej liczby punktów.

REKLAMA

Efekt synergii

W ramach drugiego etapu budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim spółka PGE Baltica realizuje już na Bałtyku projekt Baltica 1 o mocy 896 MW.

Na nowym, sąsiadującym obszarze mogłaby wybudować – według szacunków spółki – morską farmę wiatrową o mocy 1185 MW. Akwen 60.E.3 ma około 143 km2 i jest położony około 78 km od polskiego wybrzeża.

REKLAMA

– Obszar 60.E.3 bezpośrednio sąsiaduje z już rozwijanym przez nas projektem Baltica 1. To znaczy, że wiążą się z tym duże możliwości wykorzystania efektu synergii przy rozwoju obu przedsięwzięć w przyszłości. W niektórych przypadkach będzie możliwe przeprowadzenie wspólnych procedur zakupowych między innymi dotyczących prowadzenia badań i pozyskania komponentów koniecznych do wybudowania i eksploatacji morskich farm wiatrowych w tej części Bałtyku – komentuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

– To już drugie w ostatnim czasie postępowanie rozstrzygnięte na korzyść Grupy PGE. Świadczy to o wysokiej jakości merytorycznej przygotowanych wniosków i stojącej za tym solidnej pracy naszych specjalistów. Zgodnie ze strategią Grupy PGE do 2040 roku planujemy wybudować co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczych na Bałtyku i każde nowe pozwolenie lokalizacyjne przybliży nas do wypełnienia tego celu – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Gwarantowana cena

W pierwszym etapie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Bałtyku PGE zbuduje farmy wiatrowe we współpracy z duńską grupą energetyczną Orsted.

W ubiegłym miesiącu PGE i Orsted otrzymały decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie wysokości gwarantowanej ceny za energię w kontraktach różnicowych dla etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica – Baltica 2 i Baltica 3. Więcej na ten temat w artykule: PGE dostało wsparcie dla morskich wiatraków.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.