PGE dostało wsparcie dla morskich wiatraków

PGE dostało wsparcie dla morskich wiatraków
PGE Baltica

Realizujące wspólnie projekty morskich farm wiatrowych firmy PGE i Orsted otrzymały decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie indywidualnych cen w kontraktach różnicowych dla etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica Baltica 2 i Baltica 3. Wcześniej wsparcie dla obu etapów zostało zatwierdzone przez Komisję Europejską w wyniku indywidualnej notyfikacji wsparcia dla inwestycji MFW Baltica.

Uzyskanie decyzji Komisji Europejskiej (KE), co nastąpiło we wrześniu br., a następnie decyzji Prezesa URE zatwierdzających poziom wsparcia jest konieczne dla wszystkich projektów realizowanych w tzw. pierwszej fazie polskiego programu offshore, które w 2021 roku otrzymały decyzją Prezesa URE wsparcie w formule kontraktu różnicowego (Contract for Difference, CfD). 

Decyzja Komisji Europejskiej została wydana w ramach procesu indywidualnej notyfikacji wsparcia dla inwestorów, wymaganej unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej. PGE i Orsted złożyły dokumentację związaną z notyfikacją do URE w październiku 2021 roku, skąd następnie trafiła ona do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na początku lutego 2022 roku dokumentacja została przekazana do KE. Decyzja Prezesa URE określająca poziom wsparcia dla projektów finalizuje cały proces.

REKLAMA

Cena na 20 lat

Indywidualna cena w kontrakcie różnicowym dla obu etapów MFW Baltica została ustalona na maksymalnym dopuszczalnym poziomie 319,6 zł/MWh. Taki poziom wsparcia, powiększany o średnią inflację, ma przysługiwać inwestorowi przez 20 lat.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, podkreśla, że projekty Baltica 2 i Baltica 3 jako pierwsze w Polsce morskie farmy wiatrowe uzyskały pozytywne decyzje Komisji Europejskiej oraz Prezesa URE w sprawie zatwierdzenia indywidualnego poziomu wsparcia.

– Dzięki temu zabezpieczony zostanie duży wolumen energii po stałej cenie, z czego skorzystają przede wszystkim odbiorcy energii. Wraz z przyjętymi ostatnio przez Sejm zmianami legislacyjnymi, o które zabiegaliśmy jako branża, a które poprawią ekonomikę projektów pierwszej fazy polskiego programu offshore, powstają lepsze warunki do inwestowania w morskie farmy wiatrowe. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w obliczu obecnego, trudnego otoczenia makroekonomicznego – komentuje prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. 

REKLAMA

– Decyzje Prezesa URE o przyznaniu wsparcia dla Baltica 2 i Baltica 3 będą jedną z kluczowych przesłanek dla podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej dotyczącej budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Harmonogram prac

Zgodnie z harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu projektu, czyli Baltica 3 o mocy około 1 GW, jest planowane na 2026 rok. Kolejny etap, Baltica 2 o mocy około 1,5 GW, ma zostać oddany w 2027 roku.

Oba etapy MFW Baltica mają decyzje lokalizacyjne (PSzW), decyzje środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także pozwolenia na ułożenie i utrzymanie kabli (PUUK).

PGE i Orsted rozpoczęły prace nad uzyskaniem pozwoleń na budowę, które są ostatnimi pozwoleniami wymaganymi przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej.

PGE Baltica, spółka z grupy PGE odpowiadająca za inwestycje w offshore, rozpoczęła ponadto badania środowiskowe dla trzeciego projektu – Baltica 1 – który miałby powstać w odległości około 80 km od lądu, również na wysokości Łeby. Moc instalacji ma wynieść około 0,9 GW i złoży się na nią około 80 turbin rozmieszczonych na powierzchni 108 km2. PGE zakłada, że oddanie tej farmy wiatrowej do użytku może nastąpić po 2030 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.