Energetyka wiatrowa w Niemczech. Mniej nowych mocy, ale zaczyna się repowering

Energetyka wiatrowa w Niemczech. Mniej nowych mocy, ale zaczyna się repowering
Daniel Wehner, flickr cc

Niemcy będą instalować mniej elektrowni wiatrowych niż jeszcze kilka lat temu. Rozwój sektora wiatrowego ograniczy przyjęta niedawno przez niemieckie władze reforma systemu wsparcia dla OZE. Niemiecki rynek wiatrowy może jednak napędzać w kolejnych latach tzw. repowering, czyli wymiana starych turbin na nowe. 

W pierwszej połowie br. Niemcy zainstalowali 650 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 1,723 GW, co jest wynikiem lepszym o 66% w ujęciu rok do roku. Niemiecka branża wiatrowa szacuje, że w całym 2014 r. zainstaluje w sumie ok. 3,3 – 3,7 GW turbin. 

W kolejnych latach tempo wzrostu zainstalowanego potencjału niemieckiej „wiatrówki” będzie jednak niższe. 

REKLAMA

Przyjęta ostatnio nowelizacja niemieckiej ustawy o odnawialnych źródłach energii dodatkowo ograniczy możliwość budowy nowych elektrowni wiatrowych, wprowadzając m.in. maksymalny wolumen mocy na poziomie 2,5 GW, którą co roku będą mogli instalować Niemcy. 

REKLAMA

Niemiecka „wiatrówka” może jednak zyskać dodatkowe zamówienia w związku z wymianą przestarzałych elektrowni wiatrowych, czyli z tzw. repoweringiem. Początki tego trendu były widoczne już w I połowie br., kiedy w Niemczech wymieniono 260 MW turbin. W pierwszej połowie 2013 r. wymieniono 64 MW starych elektrowni. W kolejnych latach potencjał repoweringu powinien rosnąć. 

Obecnie łączny potencjał lądowej energetyki wiatrowej w Niemczech wynosi 35,39 GW, na co składa się prawie 24,5 tysiąca turbin. 

W pierwszej połowie br. udział OZE w niemieckim miksie energetycznym wyniósł 28,5%. W całym 2013 r. było to 24,6%. 

gramwzielone.pl