PSEW chce wydłużyć obowiązywanie systemu zielonych certyfikatów

PSEW chce wydłużyć obowiązywanie systemu zielonych certyfikatów
Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej / Newseria

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wojciech Cetnarski zaproponował wydłużenie w projekcie ustawy o OZE okresu na obowiązywanie systemu zielonych certyfikatów do końca 2016 r., tak aby zostali nim jeszcze objęci inwestorzy, którzy rozpoczęli już realizację swoich projektów.  

Zaproponowane przez Wojciecha Cetnarskiego rozwiązanie polega na tym, aby w ustawie o OZE wprowadzić okres przejściowy, w którym kończono by już rozpoczęte projekty w obecnym systemie wsparcia, który obowiązywałby do końca 2016 r., przy jednoczesnym uruchomieniu nowego systemu wsparcia na początku 2016 r. 

Tymczasem obecna wersja ustawy o OZE takiego okresu przejściowego nie przewiduje i zakłada wygaśnięcie obecnego systemu wsparcia z końcem 2015 r., kiedy uruchomiono by system aukcyjny. 

REKLAMA

Prezes PSEW wskazał przy tym na ryzyko pojawienia się luki inwestycyjnej i dodał, że od momentu wygrania aukcji do uruchomienia produkcji energii minie przynajmniej rok czy półtora roku. 

Proponowany przez PSEW okres przejściowy ma sprawić, że spowolnienie inwestycyjne, jakie jest elementem przejścia z jednego systemu do drugiego, byłoby jak najmniejsze. 

REKLAMA

Podobne rozwiązanie do postulowanego przez PSEW zastosowano w Wielkiej Brytanii, gdzie wprowadzono system aukcji jednocześnie zachowując możliwość ubiegania się o wsparcie w ramach systemu zielonych certyfikatów do 2017 r. w przypadku lądowych farm wiatrowych i do kwietnia 2015 r. w przypadku farm fotowoltaicznych. 

Prześledziliśmy losy różnych systemów wsparcia w krajach europejskich, w których zdecydowano się na wprowadzenie systemu aukcyjnego i w każdym przypadku pierwsze aukcje okazały się problematyczne i kończyły się protestami startujących w nim firm – co wynikało zarówno z niezrozumienia nowych zasad, jak i ze złej organizacji odpowiedzialnych za nią urzędów – ocenił na łamach wnp.pl Wojciech Cetnarski. 

– Nasze doświadczenia krajowe wskazują na to, że nie jesteśmy czempionami we wdrażaniu nowych koncepcji – ocenił prezes PSEW, jako przykład wskazując problemy towarzyszące wdrożeniu systemu białych certyfikatów (za wnp.pl). 

Całe wystąpienie Wojciecha Cetnarskiego można obejrzeć na wnp.pl pod tym linkiem.

gramwzielone.pl